Öğretmen Diyarı

Lise heyecanı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ortak sınavları ile oluşan Yerleştirmeye Esas Puan’a (YEP) göre öğrenci alan devlet liselerine yerleştirme sonuçları bugün açıklanıyor.

Öğrenciler www.meb.gov.tr, oges.meb.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr adreslerinden, T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuçlarını öğrenebilecek. Okulundan memnun olmayanlar için ise nakiller 17 Ağustos’ta başlayacak ve 3 dönem halinde uygulanacak. Nakillerde dikkat edilecekler ise şöyle:

Yerleştirmeye esas nakil işleminde üç tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezi olarak yapılacak. Nakillerde il veya ilçe sınırlaması yok. İsteyen öğrenci başvurabilecek.
Başvurular herhangi bir örgün ortaokul müdürlüğünden yapılabilecek. Tercih yapmayanlar, hiçbir tercihine yerleşemeyenler, özel okula kaydolacağım deyip de 11 Eylül’e kadar kaydını yaptırmayanlar, otomatik olarak açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek.
Açık ortaöğretim kurumlarına yerleşenler örgün eğitim veren okullara nakil yaptırmak için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu’na başuracak. 7-10 Eylül arasında üç tercih yapılacak. m Esra ÜLKAR

Uzmanlardan öneriler

Okulların boş kontenjanlarını takip edin. 
Nakil yaptırmak istediğiniz okulu mutlaka görün. Ulaşımlarına, yabancı dil eğitimine dikkat edin. Aynı puan türlerindeki okullarda evinize yakın olanları tercih edin. 
Mümkün olduğunca kontenjanı az, küçük okulları tercih listesine yazın. Öğrencisi az olan okullarda öğretmen ilgisi daha farklı olur.
Özel okula geçişler bireysel görüşmeyle yapılıyor. Onun tercih listesi yok. Devlet lisesine yerleşenlerden özel okula gitmek isteyenler, okul yetkilileriyle görüşebilir. Açık kontenjan varsa direkt başvuru yapıp, nakil gerçekleştirilebilir. 
Okula gidilerek üç tercih yapılıyor. Her dönem gidip tercihi yeniletmek gerekiyor. Bir nakil döneminde öğrenci yerleştiği okuldan memnunsa tercih yapmasına gerek yok, ancak daha yüksek puanlı bir liseye geçmek istiyorsa yeniden nakil başvurusunda bulunabilir. Nakillerde en fazla üç okul tercih edilebiliyor.

Birinci nakil dönemi

Tercih başvuruları 17-21 Ağustos arasında alınacak. Sonuçlar, 24 Ağustos’ta ilan edilecek.

İkinci dönem

Başvuruları 24-28 Ağustos’ta yapılacak. 31 Ağustos’ta sonuçlar açıklanacak.

Üçüncü dönem

Tercihleri 31 Ağustos-4 Eylül arasında olacak. Sonuçlar, ise 7 Eylül’de duyurulacak.

Açık liseye yerleşenler için son şans

Hiçbir tercih yapmayıp açık liseye yerleşenler için son tercih hakkı ise 7-10 Eylül tarihleri arasında olacak.

 

Hürriyet

Anahtar Kelimeler:
lise heyecanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim