Öğretmen Diyarı

Lise Ders Geçme Sistemi Öğrenciyi Tembelliğe Sevkediyor

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde bir dersten başarılı sayılma kriterleri 53. ve 56. Maddelerle belirlenmiştir. Maddeler şu şekilde :

 

MADDE 53- (1) Bir dersin yılsonu puanı;

 

Birinci ve ikinci dönem puanlarının aritmetik ortalamasıdır

 

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma 

MADDE 56- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı 

sayılabilmesi için;

 

 

İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,

 

Bu yönetmelik maddeleri özetle şöyle demektedir. Bir dersin yıl sonu başarı puanı her iki dönem puanının aritmetik ortalamasıdır. Aritmetik ortalama alındığında 50 puanı bulabiliyorsa o dersten geçebilir. Bu sakıncalı bir durumdur. Eski yönetmelikte “1. Dönem notu ne olursa olsun 2. Dönem notunun en az geçer seviyede olması” şart koşuluyordu. Yeni yönetmelik ile bu şart kaldırılmış oldu.

 

Yani öğrenci yıl başında konular az iken çalışıp iyi puan alduğında 2. Dönem ders geçmesi için çalışmasına gerek kalmamaktadır. Bu durum öğrencileri olumsuz yöne kanalize etmektedir. Öğrencinin motivasyonunun sürekli olması için 2. Dönem notunun 50 ve üzerinde olması şart koşulmalıdır.

 

Mevcut yönetmeliğe göre şu şekilde not alan bir öğrenci dersten geçebilecektir.

1. Dönem Notu   2. Dönem Notu Yıl Sonu Notu (Birinci ve ikinci dönem puanlarının aritmetik ortalamasıdır)
80  20

50 (Başarılı)

 

 

Bu, “dersten başarılı olma sistemi” ile yönetmeliğin 57. Maddesindeki “Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer” maddesi bir araya getirildiğinde öğrenciler için kolaya yönlenme ve “zor gördüğü dersleri ortalama ile geçme” düşüncesi gibi olumsuz bir motivasyon ortaya çıkmaktadır. 

Ders geçme sistemindeki bu durumun okullardaki reel başarıyı düşürmesi, şiddet ve kötü alışkanlıkları arttırması ihtimalinin karar vericiler tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

Aras DAĞLI

Eğitim Yöneticisi

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim