Öğretmen Diyarı

\'Leyleklerin Uçuşu\' Romanına Müstehcenlik Soruşturması

arıyer'deki Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi'nin edebiyat öğretmenleri, Jean-Christophe Grange'in 'Leyleklerin Uçuşu' adlı romanını öğrencilere tavsiye etti. Dünyaca ünlü yazarın bu çok satan romanına bir veliden gelen 'müstehcenlik' şikayeti İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne kadar taşındı ve öğretmenler hakkında inceleme başlatıldı.

Türkiye geçtiğimiz hafta boyunca, Milli Eğitim Şurası’ndaki önerileri ve çıkan ‘tavsiye kararları’nı tartıştı. Okul öncesi çocuklara ‘değerler’ dersi verilmesi, ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflara zorunlu din dersi konulması, Osmanlıcanın zorunlu ders olması gibi öneri ve tavsiyeleri tartışma yaratan bu Şura, eğitim sistemine ilişkin daha genel kaygıların da dile getirilmesine neden oldu.

İşte tüm bunlar tartışılırken, Radikal'in haberine göre, İstanbul ’daki bir lisede, edebiyat öğretmenleri hakkında sessiz sedasız bir ‘inceleme’ yürütülüyordu. Sarıyer’deki Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi’nde edebiyat zümresinin 9. Sınıf öğrencilerine okutulmasını uygun bulduğu, çağdaş Fransız edebiyatının en önemli yazarlarından Jean-Christophe Grangé’in ‘Leyleklerin Uçuşu’ adlı romanı, ‘müstehcenlik’ gerekçesiyle soruşturmalık olmuştu. Bir velinin şikayeti üzerine başlayan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kadar uzanmış olan bu ‘inceleme’, 358 sayfalık kitabın 2 (iki) sayfasındaki ifadeler nedeniyle yürütülüyor.

‘MİLLİ EĞİTİM’ O İKİ SAYFANIN PEŞİNDE 

Liselerde, aynı okulda görev yapan edebiyat öğretmenlerinin oluşturduğu ‘Edebiyat Zümresi’, her eğitim yılının başında, belli başlı bazı kriterleri gözeterek, öğrencilere okutulacak edebiyat eserlerini seçiyor. Sarıyer’deki Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi’nin Edebiyat Zümresi de 2014-15 eğitim öğretim yılı için “Goriot Baba” (Balzac) ve “Kürk Mantolu Madonna” (Sabahattin Ali) gibi yabancı ve yerli klasik eserlerin yanı sıra, “öğrenci talepleri de dikkate alınarak” ve “okuma zevkini artıracak güncel, popüler eserler” seçti. Bunlar arasında, çağdaş Fransız edebiyatının önemli yazarlarından Jean-Christophe Grange’ın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok satan “Leyleklerin Uçuşu” isimli romanı da vardı. Ancak okulun 9. Sınıf öğrencilerinden birinin velisi, kitabın ‘müstehcen’ olduğunu öne sürerek okul yönetimine şikayette bulundu. Okul yönetimi de bu velinin şikayetini dikkate alarak okulun edebiyat zümresinden savunma niteliğinde bir rapor istedi. Öğretmenler hazırladıkları raporda, bu kitabı 3 yıldır okuttuklarını ve daha önce öğrenci ve velilerden bir eleştiri bile almadıklarını dile getirdiler; kitapta yer alan “cinsellik, küfür, argo, cinayet, hırsızlık” gibi olumsuz olayların övülecek, örnek olacak şekilde işlenmediğini belirttiler.

Ancak kitabın 105 ve 219. sayfalarındaki bazı ifadelerden yol çıkan şikayet bu kez İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne taşındı. Aynı velinin şikayet dilekçesini ileme koyan İl Milli Eğitim, soruşturma için okula müfettiş gönderdi. Müfettişler, 9. Sınıf öğrencilerine, ‘Kitabı nereden aldınız’, ‘Size zorla mı kitap aldırdılar’, ‘Bu kitabın içeriğini sınavda zorunlu tuttular mı’ gibi sorular yönelttiler. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu kitap ve okulun edebiyat öğretmenleriyle ilgili soruşturması devam ediyor.

EĞİTİM-SEN: ÖĞRETMENLERE GÖZDAĞI

Soruşturmaya tepki gösteren Eğitim-Sen 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Tosun, soruşturmanın amacının öğretmenlere gözdağı vermek olduğunu söylüyor. Milli Eğtim Şurası’nda tartışmaya yol açan önerilerle bu kitap ve öğretmenler hakkındaki incelemenin paralel olduğunu dile getiren Tosun, öğretmenleri, bu tür incelemelere karşı çağdaş eğitimin gereklerini yerine getirmek konusunda ısrarlı davranmaya davet ediyor ve olayın takipçisi olacaklarını belirtiyor.
 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim