Öğretmen Diyarı

Lazca eğitim için seferberlik

Anadilde eğitim tartışmaları "Kürtçe" üzerinden devam ederken Lazcada sessiz sedasız devrim yaşanıyor. Lazcanın seçmeli ders olarak okullarda okutulması kararının hemen ardından 103 öğrenci yeni eğitim öğretim dönemi için ders başvurusu yaptı. Rize ve Artvin'de toplam 5 sınıf açıldı ama sınıfların 3'ünde öğretmensizlikten dersler boş geçiyor. Laz Enstitüsü Kurucu üyesi olan Matematik Öğretmeni Hasan Uzunhasanoğlu, "Devletin kabul ettiğine bürokrasi direniyor" dedi. Laz Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu'nun önderliğinde Lazcanın seçmeli ders olarak okullarda okutulması için çalışma başlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullar açılmadan kısa bir süre önce 2013-2014 eğitim öğretim döneminde ilk kez 5 ve 6. sınıflarda Lazcayı seçmeli ders olarak kabul etti. 

103 ÖĞRENCİ LAZCAYI SEÇTİ 

Talim Terbiye Kurulu, Lazcanın okullarda seçmeli ders olarak okutulacağını son anda açıklamasına rağmen Rize, Artvin ve İstanbul'dan toplam 103 öğrenci dilekçe ile okullarına başvurdu. Rize Fındıklı'da 2 okul 4 sınıfta 78 öğrenci, Artvin Arhavi'de ise 13 öğrenci ile bir sınıf açıldı. Diğer öğrencilere ise her okulda 10 yeter sayısına ulaşılamadığı için sınıf açılmadı. 

KÜRTÇEDEN LAZCAYA ÇEVİRİ 
Öğretmen Uzunhasanoğlu, müfredat olmasına rağmen henüz ders kitabı yazım işlemlerinin bitmediğini belirterek, bu yıl, MEB onaylı Kürtçe ders kitabından yararlanacağını söyledi. Uzunhasanoğlu, "Kürtçe ders kitabını Lazcaya çevirdim. Boğaziçi Üniversitesi'nin seçmeli Lazca dersinin müfredatına da bakıyoruz ama bu tabii ortaokullar için ağır olur. Boğaziçi Üniversitesi'nden hocalarımız da ders kitabı yazımı için çalışmalar yürütüyor. Gelecek eğitim öğretim döneminde Lazca ders kitabı da olacak öğrenciler de" dedi. Matematik Öğretmeni Uzunhasanoğlu, Lazca öğretmenliği konusunda sıkıntı olmadığını ancak devletin kabul ettiğini henüz bürokrasinin uyum sağlayamadığını belirterek, "Ben matematik öğretmeniyim ancak Lazca gazetede makale yazıyorum. Şiirler yazıyorum. Laz diline ilişkin araştırmalar yapıyorum. Buna rağmen ilk başvurumda sertifika sordular. Resmen yeni kabul edilmiş bir dilin sertifikası olur mu?" diye konuştu.

sabah

Anahtar Kelimeler:
lazca eğitim seferberlik

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol