Öğretmen Diyarı

KYK'da İstanbul Fethi kutlamaları
Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca (KYK), İstanbul'un fethinin 564'üncü yıl dönümü 12 ilde "Fetih Buluşmaları" ile kutlanıyor.

KYK'dan yapılan açıklamaya göre, Türk-İslam ve dünya tarihi açısından önemli bir yere sahip olan, tarihin akışını değiştiren İstanbul'un fethinin 564'üncü yıl dönümünü kutlamak ve genç nesillere fethi ve Fatih Sultan Mehmet'i anlatmak amacıyla 12 ilde "Fetih Buluşmaları" düzenleniyor.

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu ve sanatçı Uğur Işılak'ın katılımıyla 2 Mayıs'ta Iğdır'da başlayan etkinlikler, 3 Mayıs'ta Ağrı'da, 4 Mayıs'ta Samsun'da, 5 Mayıs'ta Giresun'da, 8 Mayıs'ta Uşak'ta ve dün Adana'da gerçekleştirildi.

Etkinlikler, bugün Kilis'te, 11 Mayıs'ta Tekirdağ'da, 15 Mayıs'ta İstanbul'da, 17 Mayıs'ta Rize'de, 18 Mayıs'ta Artvin'de, 24 Mayıs'ta Muş'ta düzenlenecek buluşmalarla devam edecek.

Fetih ruhu ve ahlakı ile fethin bölgesel ve küresel anlamları üzerinde durulan programlarda, gençlere yaşanan çağda fethin değişen temel dinamikleri anlatılıyor.

Programlarda, padişahların şiirlerine yaptığı bestelerle müzik literatürüne katkı sağlayan sanatçı Işılak, fetih ruhunu notalara yansıtarak gençleri fetih yolculuğuna çıkarıyor.


Anadolu Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim