Öğretmen Diyarı

Kütüphanesiz okul kalmasın!
Koç Üniversitesi Gönüllüleri Farkındalık Grubunun ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ projesinin yeni durağı Amasya'daki bir ilköğretim okulu oldu.

Üniversite öğrencileri, Abide Hatun İlk ve Ortaokulu’nu kütüphane ile ışıklandırdı. Koç Üniversitesi’nde eğitim gören gönüllü öğrencilerden oluşan Koç Üniversitesi Gönüllüleri Farkındalık Grubu, geleceğin yetişkinleri olan ilköğretim öğrencilerine umut ve ışık götürmeye devam ediyor. Farkındalık Grubu, 2007 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ projesinin 11’incisini bu yıl Amasya’da hayata geçirdi.

PROJENİN 11′İNCİ OKULU

Yaklaşık 50 öğrenciden oluşan Koç Üniversitesi Gönüllüleri Farkındalık Grubu’nda, 9 öğrenciden oluşan grup, proje kapsamında Amasya’nın Merzifon ilçesinde bulunan Abide Hatun İlk ve Ortaokulu’nu ziyaret etti. KU Gönüllüleri beraberinde götürdükleri 2000’i aşkın kitapla okulun ilk, projenin 11’inci kütüphanesini kurdu.

Gönüllü öğrenciler tarafından kurulan kütüphane, birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar tüm öğrencilere yönelik eğitici-öğretici dergilerin yanı sıra Türk ve dünya edebiyatının ünlü kalemlerine ait romanlardan oluştu.

KU GÖNÜLLÜLERİ DERSLERDE!

Grubun kendi imkân ve uğraşlarıyla topladığı kitaplar sınıflara göre kategorize edilerek raflara yerleştirildi. Kütüphane kurulumu sonrasında ikişer kişilik gruplar halinde derslere giren KU Gönüllüleri; birinci ve ikinci sınıflara resim ve elişi, üçüncü ve dördüncü sınıflara rehberlik, ortaokul öğrencilerine ise kariyer ve münazara eğitimleri verdi.

ÖNCE OKULLAR ARAŞTIRILIYOR!

Her yıl Türkiye’nin farklı bölgesinde kütüphanesi olmayan ilk ve öğretim okullarına kütüphane kurmaya giden Farkındalık Grubu, kütüphane kurmak için yola çıkmadan önce okulları araştırıyor. Daha sonra seçtiği okulun kullanılmayan odasına marangoz ve işçi yollayarak odanın boya badana ve raflarının kurulumunu sağlıyor. Kitapları İstanbul’dan getiren KU Gönüllüleri, kitapları yerleştirdikten sonra birinci ve ikinci sınıfların hazırladığı elişi çalışmaları ve resimlerle kütüphaneyi süsleyerek çocuklara teslim ediyor.

 

Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim