Öğretmen Diyarı

Kurumlar arasında adaletsizlik var!


16.08.2014 tarihinde yayınlanan çerçeve yönetmelikte yer alan eşi özelde çalışan personelin talep edilen yerde kesintisiz 3 yıl sigorta primi ödeme hükmü sebebiyle eşinden ayrı yaşamak zorunda kalan binlerce devlet memurundan biriyim. 20.05.2015 tarihinde Sayın Başbakanımız Ahmet DAVUTOĞLU'nun Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında beyan ettiği son 2 yılda 1 yıl Kesintisiz sigorta primi ödemesi şeklinde yönetmelikteki hükmün esnetileceğini açıklamıştı ancak bu esneme daha da iyileştirilerek çerçeve yönetmelik değişimine ihtiyaç duymadan bir kılavuz ile sadece milli Eğitim Bakanlığı personellerine olanak tanınmıştır. Çerceve yönetmeliği Öğretmenlerin suiistimalleri yüzünden çıkarttığını söyleyen yetkililer sadece öğretmenler hariç tüm memurları yönetmeliğe tabi tutmuşlardır. 1 yıldır  eşimizden ve çocuklarımızdan ayrı yaşayan sadece MEB haricindeki memurlar oldu . Bu konuda sesimiz olmanızı istiyoruz. Lütfen ilgili mercilere Duyurun Lütfen...


EŞ ÖZRÜ TAYİNLERİNDE HAKSIZLIK GİDERİLSİN 


16.08.2014 tarihinde çerçeve yönetmelikle eşi özelde çalışan memurlara kesintisiz 3 yıl ssk şartı getirilmiştir. Yasanın tüm 657 li devlet memurlarını kapsamasına rağmen 2015 ocak ve 2015 ağustos dönemlerinde MEB yönetmeliğe aykırı kılavuz yayınlayarak hukuka aykırı bir iş yapmış öğretmenlerin tayinlerini gerçekleştirmiştir. 2014ağustosta beri 1 yıldır biz diğer bakanlık çalışanları (sağlık,tarım,aile,orman vs.) ailelerimizden ayrıyız. Üstelik Sayın başbakanımız 20.05.2015 tarihinde tüm kamu çalışanları için 3 yıl şartının kaldırıldığını söylemesine rağmen. Halen somut olarak atılmış bir adım yoktur. Tüm 657 leri kapsayan çerçeve yasa hala yürürlüktedir.Öğretmenlerin meselesi gibi gözüken bu mağduriyette asıl mağdurlar biz diğer bakanlık çalışanlarıdır. Sizden konuyu haber yaparak sesimiz olmanızı istiyoruz. Aile olmanın mesleği olmaz. Bizim de ailemiz çocuklarımız var. Haber yapmanız için ispat isterseniz 11.08.2015 tarihinde yönetmeliğe aykırı yayınlanan kılavuzu da sizlerle paylaşabilirim.Şimdiden teşekkürler...


MEMURLAR ARASI ÇİFTE STANDART VAR 


Başbakanlık tarafından 16.08.2014 tarihinde değişikliğe uğratılarak Çerçeve Yönetmelik haline getirilen Devlet Memurlarının Atama ve Yer Değiştirme Çerçeve Yönetmeliğinin "Eş Özrüne Bağlı Yer Değiştirme maddesi' nin yanına tayin istenen eşin özel sektörde çalışması halinde" aynı ilde 3 yıl kesintisiz prim günü" olma şartı getirilmiştir. 

Bakanlıklar kendi aralarında bile uygulama birliğine varamadıkları "aynı ilde 3 yıl prim "şartında değişiklik istiyoruz . Öğretmenlerin eski yönetmelikleri gerekçe gösterilerek çıkartılan çerçeve yönetmelik şubat ve ağustos atamalarında öğretmenlere uygulanmadı ve biz diğer bakanlık çalışanları 1 yıldır mağdur ediliyoruz.Kaldı ki Ağustosta tayin zamanı geçen tek bakanlıkta MEB değil. Çerçeve değişmeden meb in 360 şartını uygulaması anayasal suç, insiyatif falan dinlemez anayasa !!!! Bu adaletsizliğe artık bir son verilmeli Başbakanımız Ahmet DAVUTOĞLU'nun 3 yıl kesintisiz sigorta primi uygulamasıyla ilgili gereken düzenlemenin yapılacağını beyan etmesi üzerinden 3 ayı aşkın süre geçmesine rağmen yine sadece öğretmenleri kurtaracak adımlar atılmış ancak çerçeve yönetmelik hala çıkarılmamıştır. Madem çerçeve yönetmelik 657 li tüm devlet memurlarını kapsıyor o zaman neden sadece bizler mağdur ediliyoruz da yine 657 ye tabi öğretmenler her defasında kurtarılıyor. Şubatta yapılan HUKUKSUZLUK ağustos atamalarında da tekrarlandı malesef yine onlar gidiyor biz arkalarından bakıp kalıyoruz bu adaletsizliğin yaşanmaması için şuan öğretmenlere ne uygulanmışsa çerçeve yönetmeliğin tüm memurları mağdur etmeyecek şekilde acilen yayınlanması gerekmektedir.Aile olmanın mesleği olmaz.Öğretmenlere tanına ayrıcalık büyük adaletsizliktir. Hepimizin ailesi var.Yapılacak değişikliğin söz verildiği gibi çerçeve yönetmelikte yapılarak tüm memurların kurtarılmasını saygılarımla arz ederim.


BİZİM ARKAMIZDA KİM DURACAK!!!!


SENE 2004 EŞİMLE BİR DÜĞÜNDE TANIŞTIK BEN ÜNİVERSİTEYİ YENİ KAZANMIŞTIM O İSE LİSE MEZUNU BİR GENÇ...SENE 2010 EŞİMLE EVLENDİK EŞİM TAM 6 SENE BEKLEDİ BENİ BÜYÜK BİR SABIRLA..BU ARADA BEN UNİVERSİTEYİ BİTİRDİM YÜKSEK LİSANSIMI YAPTIM.AMA O LİSE MEZUNU OLUP DAHA FAZLA OKUMAYACAĞI VE ÖZEL SEKTÖRDEKİ İŞ HAYATINI DEVAM ETTİRECEĞİNDEN DAHA FAZLA BEKLETEMEDİM VE BEN ATANAMADAN EVLENDİK...ARAMIZDA 9 SAATLİK MESAFE VARKEN 3 AYDA 1 GÖRÜŞEBİLİRKEN 6 SENE BEKLEDİK...ŞÜKÜR EVLENDİK..VE 9 AY SONRA BENİM ATAMAM OLDU...1 SENE DAHİ EVLİ KALAMADAN YİNE AYRILDI YOLLARIMIZ..YAZMASAYDIN GİTMESEYDİN DÜŞÜNCELERİ GELEBİLİR AKLINIZA...AMA EŞİM ÖZEL SEKTÖRDEYDİ VE ALDIĞI MAAŞLA GEÇİNMEMİZ ÇOK ZORDU..KAYINVALİDEMİN ARAYIP KIZIM PAZARA GELECEK MİSİN DEYİPTE YOK ANNE DOLAP DOLU GEREK YOK DEDİĞİM ÇOK ZAMAN OLMUŞ VE GÜNÜN SONUNDA DOLU DOLU BİR PAZAR ÇANTASIYLA KAYINVALİDEMİN 1 OTOBÜSLÜK YERDEN BİZE ERZAK GETİRDİĞİ GÜNLERİ GÖRMÜŞTÜK..BEN Bİ KÖŞEDE SESSİZCE AĞLARKEN O ERZAKLARI DOLABA YERLEŞTİRİR MAŞALLAHH DOLAP PEK DE BİR DOLUYMUŞ DERDİ...UTANIRDIMMM...EŞİMİN ÇALIŞTIĞI İŞTE GECESİ GÜNDÜZÜ BELLİ DEĞİLDİ BENSE UZAK BİR YERDEN HİÇBİLMEDİĞİ BİR YERE GELMİŞ SAF KİMSESİZ BİR İNSANOĞLUYDUM SADECE...ATAMAM OLDU ATANDIĞIM YERDE YİNE KAYINBABAM VE KAYINVALİDEM  BENİ YALNIZ BIRAKMADILAR 4,5 SENEDİR BİRLİKTE YAŞIYORUZ 3,5 YAŞINDA BİR OĞLUM VAR.EŞİMDEN AYRI BURALARDA ÇOK MUTSUZUM VE HUZURSUZUM..EVLADIMA GEREKEN İLGİYİ SEVGİYİ TEK BAŞIMA VERMEM GEREKİRKEN, EVDE BİZLE BİRLİKTE YAŞAYAN İNSANLARA OLAN MİNNET DUYGUMU KAYBETMEMEYE ÇALIŞIRKEN  5 SENEDE KENDİMDEN ÇOK ÖDÜN VERDİM.ÇOK YORULDUM.3 DEFA TAYİN İSTEDİM BU DÖNEMDE ÜÇÜNDE DE OLMADI..NASİP DEĞİLDİ OLMADI...HEP ENGELLER ÇIKTI ÖNÜMÜZE..HER ŞERDE BİR HAYIR VARDIR DEDİK ÜZÜLDÜK BEKLEDİK...ŞİMDİ ÖNÜMÜZDE YİNE BİR FIRSAT VARDI 3 SENENİN 1 YILA DÜŞÜRÜLÜP EŞ DURUMU TAYİN İSTEME HAKKIMIZ DOĞACAKTI..AMA BUGÜN BAKIYORUM 657 YE TABİ OLMAMİZA RAĞMEN ÖĞRETMENLERE TANINAN AYRICALIK BİZE TANINMADI VE MAĞDUR EDİLDİK YİNE BİR SIZILI BEKLEYİŞ İÇERİSİNDE NEKADAR BÖYLE KALABİLECEĞİMİZİ BİLEMİYORUM..EŞİM ÖZEL SEKTÖRDE 2 YILINI DOLDURDU  3YILINI DOLDURMAYA 1 SENESİ VAR AMA YARIN İŞTEN ÇIKARILMAMA GARANTİSİ YOK..VELEV Kİ ÇIKARILDI YENİ BİR 3 SENELİK MAĞDURİYET BİZİ BEKLİYOR..LÜTFEN RİCA EDİYORUM BİR MEMUR OLARAK SINIRLI ŞARTLARDA ELİMDEN GELENİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUM..ARTIK PSİKOLOJİM OKADAR BOZULDU Kİ HİÇBİRŞEYE ADAPTE OLAMIYORUM..ARTIK MUTLU OLMAK HUZURA ERMEK İSTİYORUM..LÜTFEN SESİMİZİ DUYUN VE DUYURUN..ÖĞRETMENLER KADAR SAYIMIZ ÇOK DEĞİL BELKİ AMA  HEPİMİZ MUTSUZUZ VE SESİMİZİN ÇIKTIĞI KADAR BAĞIRIYORUZ..AMA DUYULMUYOR..LÜTFEN  ÇERÇEVE YÖNETMELİK ARTIK ÇIKSIN VE BİZLERDE MAĞDUR OLMAYALIM DAHA FAZLA..BUGÜNÜN GARANTİSİ YOKKEN EŞİMLE VE ÇOCUĞUMLA YARINIMI DÜŞÜNEMİYORUM..

 

Kaynak: turkkamu.net

Anahtar Kelimeler:
kurumlar adaletsizlik var

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim