Öğretmen Diyarı

KURUMLAR ARASI NAKİL SORUNU

Üniversitelerde çalışan memurlar nakil yönünden büyük sıkıntılar çekmektedir. Üniversitelerin başka şehirlerde şubesi olmadığı için eş durumu ve il dışı tayini yapamayan memurlar devletten çözüm bekliyor. Öğretmenleri eş durumundan mağdur etmeyen MEB, üniversitede çalışan memurların aile bütünlüğü açısından mağduriyet yaşamaması için nakil başvurularına olumlu cevap vermelidir.


Üniversitelerdeki Memurlar Nakillerde Zorlanıyor!


Üniversitelere atanan memurların, kurumlarının diğer illerde şubeleri olmadığı için adaylıkları kalktıktan sonra kurum içi nakil olanakları yoktur. Başka bir kuruma nakil talebinde bulunabilirler ancak nakil yapmak zordur. Çoğu üniversite, memuruna belli bir yıldan sonra izin vermektedir. Nakil dilekçelerinin çoğunu üniversitelerde çalışan memurlar oluşturmaktadır. Üniversite yönetimleri, personel ihtiyaçlarını önce naklen karşılamaya çalışmalıdır. Bu şekilde üniversitede çalışan memurların nakil olanağı artmış olacaktır.


Kurumlar Arası Nakil İçin Önerilerimiz


1)MEB, üniversitede çalışan memurları özür grubundan kendi bünyesine almalıdır. Yani MEB kurumlar arası geçiş yapacak memura sahip çıkmalıdır.


2) Memurların kurumlar arası nakilleriyle ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları yönetmeliklerinde değişiklik yaparak başvuru ve nakiller sistemli bir şekilde yapılmalıdır.


3)Nakiller için kadro ilanları verilmelidir, başvuru ve atama objektif şekilde gerçekleştirilmelidir.


4)Eş durumu ve sağlık durumu özrü olanlara nakillerde öncelik tanınmalıdır.


5)Nakil işlemlerinde atanacak memurun hizmet yılına ve gününe bakılmalıdır.


6)Kurumlara verilen ilave atama izinlerinde naklen alınacak memur kontenjanları ayrıca belirtilmelidir.


7) Önceki yıllarda olduğu gibi ölüm, istifa, emeklilik gibi sebeplerle kurumlardan ayrılan personellerin % 50’sine kadar naklen personel ataması yapılmalıdır.


8) Üniversitelerde ve belediyelerde çalışan personellere becayiş hakkı verilmelidir.


9) Üniversiteler ve belediyeler atama izinlerini önce naklen atamalarda kullanmalıdır. Kadrolar, ihtiyaç duyulursa ilk atamaya açılmalıdır.


SONUÇ: MEB’in personel ihtiyaçlarının karşılanması için kurumlar arası yoluyla (özellikle üniversitelerden) memur alımı yapması zor durumda olan memurları sevindirecektir. Unvan değişikliği ve görevde yükselmeye binlerce kadro ayrılırken naklen geçişler için de kadro ayrılması yerinde olacaktır.

 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim