Bu haber kez okundu.

Kurucu Müdür ve Müdür Yetkili Öğretmenlere Müdür Yardımcılığı Sınavı İçin Acilen Sistem Açılmalıdır!

Yönetmeliğin 7. maddesine göre müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar aşağıda belirtilmiştir. “Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir: a) Müdür, kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak görev yapmış olmak. b) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak. c) Bakanlık kadrolarında adaylık dâhil en az dört yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak.” Yönetmelikte açıkça belirtildiği gibi Kurucu Müdür ve Müdür Yetkili Öğretmen olarak görev yapanlar en az dört yıl görev yapmış olma şartına tabi değildir. Ki eğer dört yıllık hizmet süresine tabiyse o zaman bunu mevzuata almanın da tabi ki anlamı olamaz.

Çünkü zaten dört yıl öğretmenlikte hizmeti olanlar başvurabiliyor.  Bu durumda olanlar geçici görevlendirmelerdir kabul edemeyiz denirse o zaman yine yönetmeliğin, kurucu müdürlüğe görevlendirme başlıklı 29 . maddesine ne diyeceğiz? Çünkü Kurucu Müdürlüğün de tanımında bu görevlendirmenin geçici olduğu net bir şekilde ortada değil midir?  Kurucu Müdürlüğün tanımı şöyledir: Yeni açılmakta olan eğitim kurumlarını eğitim ve öğretime hazır hale getirmek üzere, eğitim kurumunun eğitim ve öğretime açılıp kuruma müdür norm kadrosu verildiği tarihe kadar geçen süre içerisinde yönetim hizmetlerini yürütmek üzere, müdür görevlendirilmesine ilişkin şartları taşıyanlar arasından il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine vali tarafından kurucu müdür görevlendirilir, denilmektedir.  

Bütün bunları bir kenara bırakalım! Peki Milli Eğitim Bakanlığımızın tamamıyla yönetmeliği uygun olarak yayınlamış olduğu Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınav Başvuru Kılavuzuna (2016)  ne diyeceğiz Kılavuzun Başvuru Şartları başlığının ilk fıkrasının ile bağlacından sonra “Başvurunun son günü itibariyle Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik’ in 5 ve 7’nci maddelerinde belirtilen genel ve özel şartları taşıyan adaylar başvuruda bulunabilirler” denilmiyor mu? Yani yönetmeliğin 7. maddesine uyumlu olması da net bir şekilde ortada değil midir? Yönetmeliğe istinaden müdür yardımcılığına aylardır hazırlanan, gecesini gündüzüne katarak emek harcayan, piyasaya çıkan kitapları alarak sınava girme aşamasına gelen ve bankaya 80 TL yatırarak  Müdür Yardımcılığı için MEBBİS’ te başvuruları kabul edilmeyen Kurucu Müdür ve Müdür Yetkili öğretmenlere, sistemin acilen açılmasının sağlanması ve mağduriyetlerinin giderilmesini Bakanlığımızdan talep etmektedirler. Banklığımız tarafından gereğinin yapılacağını umuyor ve mağduriyetlerin giderileceğini bekliyorlar.

Abdulkadir ARCA   Eğitimci Yazar

Kaynak: www.kamuajans.com

 

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber