Öğretmen Diyarı

Kurtulmuş: İmam hatip okulları sembol kuruluştur

İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) 53. Olağan Genel Kurulu ve 11. İmam Hatipliler Kurultayı, Cağaloğlu'ndaki Milli Türk Talebe Birliği Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi.

 

Burada konuşan Kurtulmuş, yeni yönetime başarılar dilerken, önceki yönetimlere hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

 

Salonun çok fazla hatırası olduğunu dile getiren Kurtulmuş, salonda Necip Fazıl Kısakürek'in konferanslarını dinlediğini hatırlattı. Kurtulmuş, Kısakürek'i dinlerken büyük düşünceleri olduğunu anlatarak, "Çok şükür, bugün gelinen yer itibarıyla belki Kısakürek'in deyişiyle 'Allah demenin yasak olduğu yerlerden geliyoruz.' Çok şükür büyük mesafeler aldık. Bugünlere gelmemizde emekleri olan bütün büyüklerimizi rahmetle yad ederiz. Büyük mücadeleler yapıldı" diye konuştu.

 

İmam hatip liselerinin medeniyet mücadelesinde önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, imam hatiplerin ilk dönemlerini anımsattı. Kurtulmuş, imam hatip mezunlarının artık birçok mesleği icra ettiklerini anlatarak, bunu milletin başarısı olarak niteledi. Gelinen noktanın çok daha ilerisine gidilebileceğini kaydeden Kurtulmuş, bunun için nitelik devrimini gerçekleştirmeleri gerektiğini söyledi.

 

"İmam hatip okulları sembol kuruluştur"

 

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, imam hatiplerin önemi konusunda ise şunları dile getirdi:

 

"Mücadelenin sembol kuruluşlarından birisi; imam hatip okullarıdır. İmam hatip okulları sadece eğitim veren, sadece Kur'an, hadis, Türkçe öğreten okullardan ibaret değildir. Bu okullar, bu memleketteki 150 yıllık medeniyet mücadelesinin ete kemiğe bürünmüş halidir. Onun için millet sahip çıkmıştır, dişinden tırnağından artırmış, rahmetli babamın verdiği o mücadeleleri çocuk yaşta bilen olarak, o insanların nasıl imam hatip liselerini inşa ettiğini biliyorum. Kim olursa olsun, Türkiye'nin neresinde olursa olsun insanların imam hatip liselerine sahip çıkmaları sadece bir okul kurma derdi değildir. İnsanlarımız başından itibaren sadece çocukları eğitim alsınlar diye değil, çocukları kutlu bir medeniyet mücadelesinin güçlü insanları olsunlar diye imam hatip liselerine güç vermiştir. Onun için bu sembol kuruluş, bugünlere kadar geldi. İmam hatip liseleri, bu ülkede devlet millet kaynaşmasının sembol kuruluşlarındandır."

 

İmam hatip liseleri konusunda geçmişten günümüze gerçekleşen gelişmeleri hatırlatan Kurtulmuş, imam hatip liselerinin tarihinin Türkiye'nin demokrasi tarihi olduğunu söyledi. Kurtulmuş, imam hatiplerin özgüven inşasında önemli bir yerde olduğunu aktararak, Türkiye'ye dayatılan öğrenilmiş çaresizliğin imam hatipler vasıtasıyla ortadan kaldırıldığını belirtti.

 

Türkiye'de kervanın yoluna girdiğini aktaran Kurtulmuş, bu yürüyüşü artık kimsenin durduramayacağını kaydetti. Kurtulmuş, milletin kendi kökleri üzerinde ayağa kalktığını belirterek, kimsenin milletin yolunu kesemeyeceğini vurguladı.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop'un yanı sıra İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Yusuf Tülün de genel kurula katıldı.

 

Bekiroğlu, Korkut'tan görevi devraldı

 

Konuşmaların ardından ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut, görevi Halit Bekiroğlu'na devretti.

 

Korkut konuşmasında, Anadolu'nun farklı yerlerinden genel kurula gelenlere, 28 Şubat'tan sonra imam hatip okullarının önem kazanmasına ve yasakların ortadan kaldırılmasına öncülük eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti. Görevi, layıkıyla yerine getirecek kişilere devretmekten mutluluk duyduğunu dile getiren Korkut, "Zor zamanlar, kolay zamanlar arkasında bugün milyonu aşan öğrenci sayısıyla, bin imam hatip lisesiyle ülkemizin geleceğe daha güçlü taşınması için misyon üstlenmiş, geleceğin teminatı, olarak hizmetlerine devam edecek. ÖNDER olarak geçmişten aldığımız zenginliğe geleceğe taşımak, son 13 yıldır yapılan reformları sahiplenmek ve geleceğe taşımak için mücadele etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

 

Programda İstanbul Fatih Sultan Mehmet Uluslararası İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan mehteran takımı marşlar icra etti.

 

Anadolu Ajansı
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim