Öğretmen Diyarı

Kurs Öğretmenlerinin Ek Ders ve Norm Sorunu
MEB, 2014-2015 eğitim - öğretim yılı örgün ve yaygın eğitimi destekleme ve yetiştirme kursları yönergesi ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarında öğretmenlerin kaç saat derse girebileceklerini yönelik örneklerle açıklama yapmıştı.

 

 

GAZETEKAMU / ÖZEL HABER

MEB, 2014-2015 eğitim - öğretim yılı örgün ve yaygın eğitimi destekleme ve yetiştirme kursları yönergesi ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarında öğretmenlerin kaç saat derse girebileceklerini yönelik örneklerle açıklama yapmıştı. Kurslarda öğretmenler haftada okulda girdiği dersler dahil toplam 40 saate kadar ders verebilecektir. Verilen örneklere göre ; “a) Öğretmen okulda haftada 21 saat derse giriyorsa + 19 saat, b) Öğretmen okulda haftada 30 saat derse giriyorsa + 10 saat kurs verebilecektir. c) Hafta içi maaş karşılığını doldurmayan öğretmenin kursta devam ettiği derslerden 15 saat düşüldükten sonraki kısmından ücretlendirilecektir.” denilmektedir. Kurslarda norm fazlası öğretmenlerin görevlendirileceği de ifade edilmektedir.

Kurslar, Dershanelerin Alternatifi Değil!

MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf BÜYÜK, yaptığı açıklamada takviye ve yetiştirme kurslarında, sınavlara hazırlık adı altında test çözme gibi bir şey olmayacağını, Müfredata uygun, kazanımlara uygun anlaşılamayan konulara yoğunluk verileceğini, sınavlara hazırlık yapılmayacağını, test çözümü olmayacağını belirtmişti. Yani kursların bir ders gibi görülmesi gerektiği ifade edilmişti.

Norm Fazlası Öğretmen Atamaları Kasım’da!

Norm fazlası öğretmenlerin atamaları MEB’in genelgesine göre Kasım ayı içerisinde tüm illerde yapılacaktır. 25 tercihte bulunacak öğretmenler, tercihlerine atanamaması veya tercih yapmaması durumunda il içinde resen atanacaklardır. Kurs öğretmenlerinin norm hesabının nasıl olacağıyla ilgili bir belirsizlik vardır. MEB’in konuyla ilgili görüş yazısı yayımlamasında fayda olacaktır.

SONUÇ: MEB’in yetiştirme kursları önceki haftalarda başladı. Kurslarla ilgili öğretmen açısından önemli bir sorun göze çarpmaktadır:Maaş karşılığı ders saatini doldurmayan öğretmenlere isteği dışında görev verilmesi ve kurstaki derslerinin maaş karşılığı olarak sayılması. Kasım ayında yapılacak norm fazlası öğretmen atamalarında öğretmenin kursta verdiği ders saatleri de norm hesabından sayılmalıdır. Eğer sayılmayacaksa kurstaki tüm dersler için öğretmene ek ders ücreti ödenmelidir. Kurstaki dersler maaş karşılığından sayılacaksa da girilen dersler norm hesabına dahil edilmelidir. Kurs yönergesi , Yönergeyle ilgili soru-cevaplar ve MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf BÜYÜK’ün açıklamaları yetiştirme kurslarının normal ders gibi görülmesi gerektiğini işaret etmektedir. Kasım ayında yapılacak norm fazlası öğretmen atamalarından önce norm fazlasına düşecek öğretmenlerin belirlenmesi ve kursların maaş karşılığından sayılması / sayılmamasıyla ilgili MEB’in bir düzenleme yapılması yerinde olacaktır.

kaynak: "www.gazetekamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim