Öğretmen Diyarı

Kurban Bayramı’nda eğitim tartışmaları

Kurban Bayramı dolayısı ile ülkemizin büyük şehirleri büyük oranda boşaldı. Büyük şehir sakinleri göçmen kuşlar misali Anadolu’nun değişik şehirlerine vasıl oldu. Maksat dini ibadet olan Kurban ibadetini yerine getirmek ve sıla-i rahim yapıp büyükleri, tanıdıkları sevindirmek. Biz de aynı nehrin bir parçası olan kişiler olarak Kurban Bayramı’nı Çanakkale ili Çan ilçesinde geçirdik.

 

Bir eğitimci olarak eğitim, Kurban Bayramı’nda da bizden hiç uzaklaşmadı. Eş dost meclislerinde konu dönüp dolaşıp hep eğitime geldi. En muzdarip olunan konuların başında TEOG yerleştirme sonucu yerleşilen okullar vardı. Devamında da kafası en karışık olanlar, yüksek öğretim için hangi okulun seçileceğina karar veremeyenlerdi. Dershaneler meselesi miadını doldursa da; veli olarak ebeveynler istedikleri okula yerleşebilmek için nasıl bir takviye eğitimin alınacağı konusunda tereddüte düşüyorlardı. Dershanenin kaldırılmasını anlıyorlardı fakat yine de okul için bir hazırlık gerektiği konusunda hemfikirdiler.

 

Halk arasında, okur yazar kişiler arasında konuşulan eğitimin sonucuna yönelikti. Yani okulu bitirdiğinizde nasıl bir mesleğe sahip olacaksınız? Bu sorunun cevabı da tüm taraflar için kolay sahip olunan ve bol kazançlı meslekler olarak sıralanıyordu. Bu nedenle görünen ülke genelinde sağlık ile ilgili eğitim verilen hemen hemen her tür eğitim kurumu hâlâ ilk sıralarda yer alıyor. Ebeveynler çocuklarının doktor, diyetisyen, röntgen uzmanı, diş doktoru… aklınıza gelen veya gelmeyen her türlü sağlık alanında eğitim almasını istiyor. Bir kısım veliler de daha kârlı gördükleri alanlarda eğitimi tercih ediyorlar.

 

Buraya kadar veliler açısından ters gibi görünen bir durum mevcut değil. Fakat bir eğitimci olarak madalyonun diğer yüzüne baktığımızda durumun hiç de iç açıcı olmadığını görüyoruz. Veli günümüzde de geçmişte olduğu gibi kendi ideallerini çocukları üzerinden görmek, yaşamak istiyor. Fakat canımız, yaşam kaynağımız dediğimiz çocuklarımızın ne düşündüğünü, hangi alanda eğitim görmek istediğini maalesef sorma ihtiyacı bile hissetmiyoruz. Çünkü bakış açısı olarak hiçbir anne-baba çocuğunun kötülüğünü ister mi, bizler onların geleceğini düşünüyoruz; mantığı ile hareket etmeye devam ediyoruz. Bu bakış açısını değiştirdiğimizde, eğitimde çok büyük gelişme gösterdiğimizin belgesi olacaktır.

 

Burada asıl sıkıntı, öğrencilerimize ortaokullarda ve liselerde gelecek eğitim öğretim hayatı ile ilgili olarak iyi bir bilgilendirmenin yapılamaması büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. MEB bu konuda acilen çok sıkı bir çalışma yapmalı ve ivedilikle uygulamaya koymalıdır. Lokal olarak bazı okullarımızdaki rehber öğretmenler, rehberlik servisleri, müdür yardımcıları veya öğretmenler çalışma yapmaktadırlar. Bu okullarda okuyan öğrenciler bir nebze de olsa şanslıdır. Fakat ülke genelinde bir program çerçevesinde çalışma yürütülmediği için okul seçimi ve devamında meslek seçimi çığ gibi büyüyen bir sorun yumağına dönüşmektedir. Böyle bir çalışma ara eleman ihtiyacını karşılamaya, velilerin belli okullara yönelmemelerine ve daha sağlıklı bir eğitim ortamının hazırlamasına zemin hazırlayacaktır.

 

***

 

Kurban Bayramı ile ilgili sevindirici yön ise; kurban kesimlerinde önceki yıllarda kamuoyuna yansıyan olumsuz davranış ve görüntülerin nerede ise yok denecek mesabede azalmasıdır. Yerel yönetimler eğitim seviyesinin yükselmesi oranında hemen hemen her yerleşim biriminde hijyen ve yeterli kapasitede kurban kesim yerleri organize etmişlerdir. Bu da kurban ibadetinin en güzel şekilde yerine getirilmesini sağlamıştır. Katkısı olan herkese teşekkürler.

 

İkinci güzel olay ise; dünyanın hemen hemen her noktasında ülke genelindeki vakıf, dernek ve yardım kuruluşları tarafından kurban organizasyonlarının gerçekleştirilmesidir. İHH, Deniz feneri Derneği, Diyanet Vakfı, Kızılay, MEC Vakfı, Yeryüzü Doktorları… ilk aklımıza gelen, ülkemizin güler yüzünü tüm dünyaya gösteren kuruluşlarımızdır. Buralarda gönüllü olarak hizmet edenler, bağışta bulunanlar, görevli olan, hayra vesile olan herkesten rabbim Allah razı olsun. Ecirlerini kat kat versin.

 

Rabbim cümlemizi nice bayramlara sevdiklerimizle, sağlık ve sıhhat içerisinde ulaştırsın. (08.10.2014)

Ekrem Aytar ekremaytar@gmail.com

 

 

memurhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol