Öğretmen Diyarı

Kurayla iş, FATİH ve havada kalan vaatler

İşi yerleştirmede KPSS yerine kurayla eleman seçecekmiş. Uygulama şu an için engellilere yönelik gözüküyor. Umarız yakında üniversiteye girişte ve diğer işe alımlarda da uygulanır. Çünkü zaten değişen bir şey olmuyor!..

Türk eğitim tarihinin en büyük projesi olarak tanıtılan FATİH’te tam bir “fiyasko” yaşandığı tespit edilmiş. Kim tarafından? Projenin sahibi MEB tarafından!

 

Kura merkezi ÖSYM

 

Şaka gibi gelecek ama üniversitelere ve işe kurayla öğrenci alınsa gerçekten de ortaya çok farklı bir tablo çıkmaz. Sonuçta üniversiteye başvuranların hepsi lise mezunu, işe başvuranlar da gene hep aynı diplomaya sahipler...

 

Bu yöntemi başta Galatasaray İlköğretim Okulu olmak üzere birçok eğitim kurumu halen uyguluyor. Çok rahatsız edici sonuçlar yok herhalde ki, hâlâ devam ediliyor.

İşte kurayla işe alımlarla ilgili ÖSYM’nin dün yayımladığı genelge:

“5 Mayıs 2014 tarihinde başlayan ve başvurusu devam eden 2014-KPSS lisans başvurularında başvuru merkezlerinde oluşan yoğunluk nedeniyle; 12 Mayıs 2014 tarihinde başlayacağı duyurulan, kura usulüyle yapılacak yerleştirmeler için adaylardan başvuru alınması işlemleri 15 Mayıs 2014 tarihine kadar ertelenmiştir. Kura usulü yapılacak yerleştirmeler için başvurular, 15 Mayıs 2014 tarihinde başlayacak, 28 Mayıs 2014 tarihinde sona erecektir.

 

Kuraya; ilkokul/ortaokul/ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvuracaklardır (Adayların tercihlerin son günü itibarıyla mezun durumda olmaları gerekmektedir.) Bu adaylar sınava girmeyecek, sadece kuraya katılmak için başvuru yapacaklardır.  

Bir ortaöğretim kurumundan, yükseköğretim ön lisans veya lisans programından mezun olan veya olacak durumda olan engelli adayların 24 Şubat-7 Mart 2014 tarihlerinde 2014 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) başvuruları alınmış olduğundan 7 Mart 2014 tarihi itibarıyla bir ortaöğretim kurumundan (*) diploma almaya hak kazanan adaylar ile 2014-EKPSS’ye ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde başvuran adaylar kuraya başvuramazlar. Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, kuraya alınmış olsalar bile kura sonucuyla elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

 

Kura için başvuru süresi bittikten sonra kura için ayrıca başvuru alınmayacaktır.

 

Kuraya başvuracaklarla ilgili kurallar ve işlemler, 2014-EKPSS Kılavuzu’nda yer almaktadır. Kuraya başvuracaklar için ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır...”

Sınav ve dershane belasından kurtulmak için ille de engelli mi olmak gerekiyor!..

 

Yazının devamı için tıklayınız !

 

egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim