Öğretmen Diyarı

Kuran dersi alan öğrenciye ‘Kutlu Doğum’ daveti

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bu yıl iş takvimine giren ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinlikleri okullarda fiilen yürütülmeye başlandı. Erzincan’da iki anaokulu müdürünün imzasıyla yapılan duyuru ile öğrencilerinin ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinliklerine katılması istendi. İstanbul Esenler’de de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara yazı gönderdi.


Erzincan’da iki anaokulu müdürünün imzasıyla ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinliğinin duyurusu yayınlandı. Duyuruda, “Okullarımız ve Müftülük arasında imzalanan protokol ile 1 yıl boyunca Kur’an-ı Kerim dersi alan öğrencilerimiz, ‘Kutlu Doğum Programına’ katılmanızdan onur duyarız” ifadelerine yer verildi. Programın akışında ise Kur’an-ı Kerim, namazın farzları, dualar, hadis-i şerif okuma gibi başlıklar yer aldı.


Okullara yazı gönderildi

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde İstanbul Esenler’de de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara yazı gönderildi.

Söz konusu yazıda, ‘Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri’ kapsamında ‘Hz. Muhammed’in Hayatı’ konusunda yapılacak bilgi yarışmasına hazırlık amacıyla ‘Gül Peygamberim’, ‘Siyer-i Nebi’ ve ‘Kurtarıcım, Efendim, Peygamberim’ başlıklı kitapların tüm öğrencilere ulaştırılması ve etkinliğin 30 Mart - 8 Nisan arası sonuçlandırılması istendi.

 

Okullar medreseye çevrildi

Okullarda öğrencilere yönelik yapılacak ‘Kutlu Doğum Haftası” etkinliklerini değerlendiren Eğitim-Sen, şunları söyledi:

“İmzalanan protokoller ve yürütülen projelerle zaten kısmen var olan laik ve bilimsel eğitimi ortadan kaldıran, çeşitli cemaatlerin kontrolündeki yayınevlerinin kitaplarını okullarda dağıttıran, MİT’in IŞİD gibi eli kanlı çetelere silah taşımasına yardım eden vakıfların okullarda faaliyet yürütmesine izin veren, eşit yurttaşlık ilkesinin içini boşaltarak dindar nesiller hedefine yönelen ve okulları medreseye çeviren AKP’nin bu uygulamaları artık durdurulmalı. Skandal niteliğindeki bu uygulamaları durduracak olan yegane gücün ise eğitim ve bilim emekçileri ile velilerimizin daha güçlü ortaya koyacakları bir mücadelede saklı olduğu bilinmeli. Hukuku, demokrasiyi ve çocuklarımızın haklarını yok sayan bir iktidara karşı sendikamızın bu gidişata izin vermemek için elinden geleni yaptığı ve yapmaya devam edeceği herkes tarafından çok iyi bilinmeli. Laik, bilimsel ve demokratik bir eğitimin var olabilmesi için çocuklarımızın geleceğini kimsenin siyasi hesaplarına kurban etmeyeceğiz.”


Tavsiye karar alındı iş takvimine girdi

Milli Eğitim Şurası’nda, ‘Kutlu Doğum Haftası’nın belirli gün ve haftalar kapsamına dahil edilmesi yönünde tavsiye kararı alınmıştı. Şura kararları henüz Tebliğler Dergisi’nde yayınlanmamasına rağmen ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinliklerinin Milli Eğitim Bakanlığı’nın iş takvimine girmesi de dikkat çekmişti.


2011’DE GENELGE YAYINLANDI

İLK KEZ İŞ TAKVİMİNE GİRDİ

Daha önce il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, artık Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) merkez teşkilatı tarafından yapılacak. Kutlu Doğum Haftası, 2011 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun imzasıyla hazırlanan genelge ile kutlanmaya başlandı. Milli Eğitim Şurası’nda alınan tavsiye kararıyla Belirli Gün ve Haftalar kapsamına dahil edilen Kutlu Doğum Haftası bu yıl ilk kez Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın her yıl hazırladığı merkez teşkilatı hizmet birimlerinin yapacağı iş ve işlemlerin belirlendiği “İş Takvimi”ne de girdi. Bu kapsamda Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne “Kutlu Doğum Haftası vesilesi ile okullarımızda gerçekleştirilecek etkinliklerin ve uygulama esaslarının belirlenmesi” görevi verildi.

Tartışmalı kararlara imza atan 19. Milli Eğitim Şurası’nda da Kutlu Doğum Haftası ile ilgili tavsiye kararı alınmıştı. Buna göre Bakanlığa, “Kutlu Doğum Haftası, Muharrem Ayı ve Aşure Gününün Belirli Gün ve Haftalar kapsamına alınması” tavsiyesinde bulunulmuştu. Kutlu Doğum Haftası’nın zaten Belirli Günler ve Haftalar kapsamında düzenlendiği belirtilmişti. Şura da alınan bu kararın ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın iş takvimine Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin girmesi dikkat çekti. 

 

\"Hürriyet\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim