Öğretmen Diyarı

Küçük Şehirde Üniversite Okumanın 6 Avantajı

1- Ulaşım

Küçük şehirlerde ve ilçelerde ulaşım her zaman daha kolaydır. Trafik olmaması sebebiyle bir yerden bir yere gitmek her zaman daha pratik ve masrafsızdır. İhtiyacınız olan pek çok yer yürüme mesafesinde olduğundan dolayı hem dolmuş parası vermemiş hem de dolmuş eziyetini çekmemiş olursunuz. Geç saatten sonra araç bulmak zor olsa da taksiler bu günler için dört bir köşenizde bulunmaktadır.

 

2- Esnaf

Bir süre sonra tüm esnafı tanıyacağınız için alışverişlerinizde sizlere yardımcı olabilirler. Hele ki güzel bir ilçe veya şehirdeyseniz yaşayan güzel insanlar size elmanın iyisini üzümün çekirdeksizini vermeye bayılırlar.

 

3- Para

Küçük bir şehirde para harcayabileceğiniz mekanlar oldukça sınırlıdır. Lüks kafeler yerine daha sıradan ve çayın 1 lira olduğu mekanlar vardır. Genelde Özel günlerde şehre veya gelişmiş ilçeye gidilir ve 4 liralık çay içilir. Öğrenci sayısının azlığı ve ortamın gerektirdiği şartlardan dolayı çok fazla kıyafet masrafı yapmaz genelde elde olanlarla yetinirsiniz.

 

4- Arkadaş ilişkileri

Çok fazla öğrenci olmaması ve yapılacak faaliyet az olması nedeniyle öğrenciler birbiriyle daha çok iletişim kurma zamanı bulabilirler. Vasat mekanlarda daha sıkı dostluklar kurulabilir.

5- Hocalar

Küçük üniversite ve küçük ilçelerde hocalar öğrencilerle daha yakın olmaktadır. Mekan azlığı sebebiyle profesör hocalarınızla aynı kafede çay içiyor olabilirsiniz. Öğrenci azlığı da hocaların sizi daha yakından tanımasına ve ilgilenmesine neden olur. Büyük üniversitelerde hocalar kimsenin adını bilmezken siz hocanızla telefonda konuşuyor ve hocanız da facebookta sizin fotoğraflarınızı beğeniyor olabilir.

 

6- Notlar

Küçük yerlerde çok fazla gezme tozma imkanı olmadığından öğrenciler bir süre sonra boş zamanlarını genelde ders çalışmaya ayırırlar. Bu nedenle ilk sene ilk bocalamadan sonra genelde neredeyse tüm sınıfın yıl sonu notlarında artış görülür. Kızlar arasında rekabet oluşabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim