Öğretmen Diyarı

Kreş Uygulaması Hayata Geçiyor

Sağlık-Sen ve Sağlık Bakanlığı arasında Nisan ayında gerçekleştirilen Kurum İdari Kurul toplantısında alınan karar doğrultusunda ve Sağlık-Sen tarafından Ebeler, Hemşireler ve Anneler Günü kapsamında düzenlenen Sağlık Çalışanları Türkiye Buluşması'nda 61. Hükümet'in Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sağlık çalışanlarına müjdelenen sağlık kurumlarında kreş uygulaması hayat geçiyor.

Sağlık-Sen'in konu ile ilgili Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş ile yaptığı görüşmeler neticesinde Sağlık Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelge ile sağlık kuruluşlarında çalışan personelin 0-6 yaş grubundaki çocuklarının kreş imkanlarının tespit edilmesi, 50 ve üzeri çocuğun bulunduğu kuruluşların bünyesinde kreş açılması, bu sayının altındaki yerler için de birden fazla sağlık kuruluşuna yönelik ortak kreş imkanı sağlanması istendi.

 

MEMİŞ: SAĞLIK ÇALIŞANLARINA HAYIRLI OLSUN

 

Sağlık kurumlarında kreş uygulamasının hayata geçirilmesini yıllardır toplu sözleşme masasında, kurum idari kurul toplantılarında ve bakanlıkla yapılan görüşmelerde defalarca dile getirdiklerini belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Mayıs ayında gerçekleştirilen Ebeler, Hemşireler ve Anneler Günü dolayısıyla düzenlenen Sağlık Çalışanları Türkiye Buluşması'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan sağlık kurumlarında kreş açılmasını talep ettiklerini ifade etti. Başbakan Erdoğan'ın o toplantıda sağlık çalışanlarına yıpranma payı, lisans tamamlama hakkı müjdeleri ile birlikte sağlık kurumlarında kreş açılması müjdesini de verdiğini kaydeden Genel Başkan Metin Memiş, Sağlık Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği genelge ile bu sorunun da çözüme kavuştuğunu belirtti. Kreş uygulamasının 24 saat esasına göre çalışan ve fedakarca görevlerini sürdüren sağlık çalışanları için önemli bir uygulama olduğunu söyleyen Memiş, sağlık kurumlarında kreş açılması sürecini takip edeceklerini belirterek uygulamanın sağlık çalışanlarına hayırlı olmasını diledi.

 

Lisans tamamlama ve yıpranma payı verilmesi konusunun da yeni yasama döneminde görüşüleceğini ifade eden Memiş, bu konuların da takipçisi olacaklarını belirterek, sağlık çalışanlarına yeni müjdeler vermeyi hedeflediklerini ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol