Öğretmen Diyarı

Kreş hayal destek gerçek

150'den fazla kadın çalıştıran işyerlerinin kreş açma zorunluluğu var. Ama şartlara uygun şirket sayısı yüzde 1'i bulmuyor.

 

Çözüm için annelere kreş parası geliyor

Çalışma Bakanlığı, geçtiğimiz yıl 16 Ağustos'ta gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla ilgili emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair yönetmelik yayımladı. Yönetmeliğin 4'üncü bölümünde bugünlerde çokça tartışılan kreş (yurt) konusu tanımlanıyor. Buna göre, yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, emzirme odası açılması gerekiyor. Yine 150'den çok kadın çalışanı olan şirketlerde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması için bir kreş kurulması ya da hizmet satın alınması zorunlu hale getiriliyor. 

 

UYGULANMASI İMKaNSIZ GİBİ 

Burada işveren için iki zorluk ortaya çıkıyor. Birincisi, büyük şehirlerde çok şubesi olan, örneğin bankalar gibi kuruluşların herkesi aynı kreşte buluşturmasının imkanı yok. İstanbul için Kadıköy'de 75, Beylikdüzü'nde 50, Sarıyer'de 25 kadın çalışanı olan bir şirket, kreşi nereye açacak ve çalışanlar bundan nasıl yararlanacak? İkincisi, zaten Türkiye'de 150'den fazla kadını bırakın, bu kadar çalışanı olan şirket sayısı çok az. Yani neredeyse işyerlerinin yüzde 95'ten fazlası 100'ün altında işçi çalıştırıyor. Dolayısıyla bu yönetmelikten yararlanabilmek mutlu bir azınlığı ilgilendiriyor. Şimdi gündemde olan Kreş yardımı bu sorunu ortadan kaldıracağı gibi, bütün çalışan annelerin bu haktan yararlanacağı adaletli bir sistemi de getirecek. Kreş yardımı için aylık 300 lira uzun zamandır gündemde. Ancak rakam kesin değil. Doğum teşvik paketi çerçevesinde çalışmalar yürüyor. Tamamlandığında anneler işyerlerine bakılmaksızın bu haktan yararlanacak. 

 

DUL BABA DA UNUTULMUYOR

Yönetmeliğe göre, eşi vefat etmiş dul babalar da çalışan kadın sayısı hesabına katılıyor. Öte yandan kreş desteği yasalaştığında, ödemeler hak sahibine değil kreşlere yapılacak. Böylece kötüye kullanım da önlenebilecek.

 

DOĞUM YAPANA ERKEN EMEKLİLİK AVANTAJI

Mevcut yapıda, eski adıyla SSK'lı olan kadınlar sigortalı olduktan sonra yaptıkları iki doğumu borçlanarak hizmetlerine saydırabiliyor. Şimdi gündeme gelen ise sigortalılıktan önceki doğumlar ve bu sayının 3'e çıkması. Eğer sigortalılıktan önceki 3 doğum borçlanılabilirse, işe başlangıç tarihleri 2160 gün, yani 6 yıl geriye gidebilecek. Örneğin 01.01.1996 tarihinde işe başlayan bir kadın öncesinde yaptığı 3 doğumu borçlanırsa işe giriş tarihi 01.01.1990 olacak ve yaş şartı 52'den 46'ya düşecek. 6 yıl erken emekli olacak. Bağ- Kur'lu kadınlara da bu hak verilecek

 

 

 

Faruk Erdem / SABAH

Anahtar Kelimeler:
Kreş Hayal Destek Gerçek

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol