Öğretmen Diyarı

Kreş açanlara devletten teşvik yağacak

Hükümetin çocuk sayısını artırmak amacıyla kadın çalışanların hayatını kolaylaştırmaya yönelik başlattığı çalışmadan iki kritik karar çıktı.


Çalışma Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı ile Hazine'nin üzerinde uzlaştığı çalışmada adeta her sokağa bir kreş açılmasını sağlayacak sürprizteşvik önlemi benimsendi. Buna göre yeni kreş açmak isteyen herkes '5. Bölge'de kullandırılan cazip yatırım ve işletme teşviklerinden yararlandırılacak.


Az vergi ucuz kredi


Normalde bir yatırımın '5. Bölge' teşvikinden yararlanabilmesi için en az 500 bin liralık yatırım yapması gerekiyor. Ancak kreş açacaklarda bu şart aranmayacak. Kreş yatırımlarının bu kapsama alınmasıylaörneğin İstanbul'da kreş açanlar adeta Tunceli ya da Bayburt'ta büyük yatırım yapan yatırımcılar gibiavantajlı teşviklerden yararlandırılacak. Hazırlanan taslağın yasalaşması halinde kreş açanlar GümrükVergisi muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 80 vergi indirimi, 7 yıl süreyle sigorta primi işveren hissesi muafiyeti, yatırım yeri tahsisi ve TL kredilerde 5 puanlık faiz desteğinden yararlanacak.


'Ucuzluk' beklentisi


Kreş yapımının cazip hale getirilmesiyle birlikte çok sayıda yeni kreş açılacağı, bu sayede düşük maliyet ve rekabetin etkisiyle fiyatların olağanüstü ucuzlayacağı belirtildi. Böylelikle çalışan kadınların çocuklarınıkolaylıkla kreşlere bırakıp iş hayatına devam edebileceklerini belirten bir bürokrat, "Teşvik aldıkları halde fiyatlarını ucuzlatmayan kreşler rekabete yenik düşüp kapanacak. Ucuzlatmaktan başka yol kalmayacak" dedi.


Doğum izninde prim devletten


Yine taslak çalışmaya göre doğum iznine çıkan kadınlara işveren ya da devlet tarafından maaş ödenmeyecek, bunun yerine sigorta primi desteği verilecek. Böylece doğum iznine ayrılan kadınçalışanların izinde geçirdikleri süre boyunca sigorta primleri devlet tarafından SGK'ya yatırılacak. Ortaya çıkan maliyet doğrudan bütçeden ödenecek. Bu sayede izindeki kadın çalışanlar devletten ya daişverenden maaş alamasalar da sigorta kaybı yaşamayacaklar, sağlık giderleri SGK tarafından karşılanacak.

ERDOĞAN SÜZER

 
\"Bugün\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Aynur bozkurt 2 yıl önce

tesvik icin nereye basvuru yapilabilinir

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim