Öğretmen Diyarı

Kreş açana vergi muafiyeti geliyor

BURCU ÇALIK


Hükümetin doğurganlık hızının artırılması için hazırladığı "çocuk teşviki" paketinden aslan payını kreşler kaptı. Yoksul kesimin de dahil olduğu, çalışan çalışmayan herkesin çocuğunu kreşe gönderebilmesi hedeflenen yasal düzenlemeye göre, bu konuda adım atan işyerlerine özel teşvikler verilecek. Bu teşviklerin başında ise kreşe vergimuafiyeti ve işveren sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanması geliyor.


SOSYAL DESTEKLİ POLİTİKALAR


Ayrıca özel şirketlere kreş harcamalarının tamamını gider gösterme imkanı getirilecek. Teşviklerle kreşlerin yaygınlaşarak düşük ücretle nitelikli hizmet sunabilmeleri sağlanacak. Aile ve Sosyal PolitikalarBakanlığı tarafından yapılan araştırmalarda kreş imkanından sadece yüksek gelir grubunun yararlanabildiğisaptandı. Yoksul kesimin de kreşten faydalanabilmesi için kadın kooperatifleri ile sosyal desteklipolitikalar üretilecek.


BANKALARDAN FAİZSİZ KREDİ KOLAYLIĞI


Kreş açanlar çocuk teşviki paketi yasalaştığında, 2012/3305 sayılı "Yatırımlarda Devlet Yardımı Hakkında Karar" kapsamındaki tüm teşviklerden yararlanabilecek. Kreşler, bu kapsamda bölgesel teşviklerden deyararlanma imkanına da sahip olabilecek. Kreşlere bankalardan da destek gelecek. Bankalar, kreş açacaklara özel faizsiz kredi ya da çok düşük oranlarda faiz oranları ile kredi imkanı sunacak.


HARCAMALAR GİDER KALEMİNDE GÖRÜLECEK


Paketteki bir diğer çarpıcı teşvike göre, özel şirketlerin bünyelerinde açacakları kreş için destek verilecek. Özel şirketler, kreş harcamalarının tamamını gider olarak gösterebilecek. Bu yolla özel sektörün kreş açmaya ceza değil teşvikle özendirilmesi hedefleniyor.

 
\"Sabah\"
       
 
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol