Öğretmen Diyarı

KPSS\'siz on bin memur alındı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç'un açıkladığı AK Partililer'in akrabalarını önemli pozisyonlara getirdiğini gösteren 85 kişilik ‘torpil listesi’ne tepki yağarken, bir başka CHP'li Serindağ'dan şok bir iddia daha geldi. Koç'un açıkladığı listenin sadece buz dağının görünen yüzü olduğunu belirten Serindağ, "10 bin kişi KPSS'ye girmeden atandı" dedi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, önceki gün çok tartışılacak bir liste yayınladı. AK Parti’ye yakın 85 ismin hiçbir sınav ve liyakat ölçüsü gözetilmeden önemli ve kritik görevlere getirildiğini açıkladı. Türkiye, gündeme bomba gibi düşen bu listeyi konuşurken, CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ'dan daha ilginç bir açıklama geldi.CHP'li Serindağ, Koç'un açıkladığı listede yer alan isimlerin buz dağının görünen yüzü olduğunu dile getirerek bu sayının 10 binleri bulduğunu söyledi. 

 

"Sözün bittiği yerdeyiz" diyen Serindağ, "Söylenecek bir şey yok, her şey ortada. Adalet duygusu zedelendi. İnsanlar o kadrolara atanmak için kurslara gidiyor, emek sarf ediyor. Ama onlar herhangi bir gayret sarf etmeden, sınavsız memuriyete giriyor" diye konuştu. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker de bütün bakanların, partinin ileri gelenlerinin bu işi yıllardır yaptığını bildiklerini belirtti. 

 

Hak etmeyen kişilerin bir yerlere getirildiğini, dirsek çürüten vatandaşların ise yıllardır bekletildiğini söyleyen Şeker, "Kuldan belki saklarsınız, belki muhalefetten saklarsınız, belki insanlardan saklarsınız ama Allah'tan nasıl saklayacaksınız? Böyle bir vicdansızlık olur mu? Devlet tamamen çürümüş, bunlar devlet adamı değil, bunlar akraba adamı, çıkar adamı" dedi.

 

BÜYÜK KIYAĞA SİYASİLERDEN TEPKİ YAĞDI

 

AK Parti’nin torpille devlete atama yapmasına siyasiler ateş püskürdü. İktidarın ilk günden beri torpille devlet birimlerine adam yerleştirdiğini belirten siyasiler, yaşananların sebebi olarak hukuk ihlalini gösterdi.

 

İşte o görüşler:

 

TOPLUM VİCDANINI YARALADI

 

CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök: İktidar kendi yandaşlarını kendi yakınlarını hiçbir kurala uymadan her türlü işe yerleştiriyor. Yoksul, gariban yurttaşlarımız asgari ücretle iş bulamazken AKP’nin bütün olanaklarını kendi yandaşlarına aktarması kabul edilecek bir durum değildir. Toplum vicdanında çok büyük yaralar açmıştır. AKP’nin iktidar olanaklarını sadece kendisi için düşündüğü çok açık ortadadır.

 

DAĞLAR KADAR TORPİL VAR

 

MHP Grup Başkan Vekili Yusuf  Halaçoğlu: Haluk Koç’un açıkladığı listenin benzerleri dağlar kadar. Bütün atamalarda AKP’ye üye olmayan kimseyi bir yere getirmiyorlar. Torpili yetkililerin kendisi yaptığı için bununla ilgili takibat da yapılmıyor. Her şey askıda kalıyor. Bu konuda hükümetin kendisi suçlu. Bu suçu ortadan kaldıracak merci yok. Torpili ortadan kaldıracak tek çare seçimler. Bunlar hukuk dinlemiyorlar. Sürekli kanun değiştiriyorlar.

 

KORKUNÇ RAKAMLARA ULAŞTI

 

MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri: Bilimsel sınavları ve alımları da istedikleri doğrultuda yaptılar. Bu torpil sayıları korkunç rakamlara ulaşmıştır. Tepeden tırnağa herkese torpil yapılıyor. Yoksa bunca yolsuzluk, hırsızlık nasıl saklanabilirdi? Devlet yönetimini, mülk yönetimi olarak görüyorlar.  Okul müdürü atamalarında da bunu yaptılar. Ortada bunlar varken yaşanan torpil olayları çok şaşırtıcı değil.

 

KUL HAKKI YİYORLAR

 

MHP Milletvekili Mehmet Akif Paksoy: Haluk Koç’un açıkladığı liste, hak ve hukukun olmadığını gösterdi. Hak hukuk olmazsa olacağı budur. Bu yapılanlar bir kul hakkıdır ve bunun affı yoktur. Alacağı kişiden 5 katını mülakata çağırırsa torpillerde kaynar.

 

TORPİL SAYISI BİNLERİ GEÇİYOR

 

HDP Milletvekili Özdal Üçer: AKP’nin 12 yıllık iktidarında yapılan bütün KPSS’lerde bu tür hileli durumlar söz konusudur. Öğretmen, Memur, adliye atamalarında da bu tür hileler olmuştur. Bu torpil sayısı binleri geçiyor. Kapsamlı bir araştırma yapılırsa ortaya çıkacaktır. Türkiye’de ortak bir kamuoyu oluşturulmalıdır. AKP’nin yolsuzluk ve haksızlıklarına herkes karşı çıkmalıdır.

 

PARTİ DEVLETİ KURULUYOR

 

DGP Genel Başkanı İdris Bal: AKP, devlet kurumlarını parti kurumları haline getirmeye çalışıyor. Devleti tekrar dizayn ederken kadrolaşma çabası içine girdi. Paralel lavtasıyla aslında kendi paralel yapısını kurmaya başladı. TÜBİTAK’tan 300 kişiyi attı, gönderdi ve ehliyet aramadan kendi 300 yandaşını yerleştirdi. Yapılanlar demokrasiye ve hukuka uygun değil. Devleti parti devleti haline getirme çabasıdır. Bu durumu kınıyorum.

 

ÇOK USULSÜZLÜK BİLİYORUZ

 

SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak: Yaptıkları bu torpil bizim için şaşırtıcı değil. Çok yolsuzluk çok usulsüzlük biliyoruz. Artık torpilin işlemediği kurum yok. Haktan ayrılınca anormallik kaçınılmaz olur. Bir öğretmen arkadaşımız emekli olunca geçim sıkıntısı baş gösterdi. Hocamız ek ders için bir okula gitti durumunu anlattı. Okulun müdür yardımcısı öğretmene, ‘Müdür bir şey yapamadı. AKP ilçe başkanından bir yazı getirin alalım’ dedi. Bu örnekten sonra artık ne denir ki?

 

KANTİNE BİLE KARIŞIYORLAR

 

BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır: Torpil olayları son dönemde yaygınlaştı. Alt kısımlarda da il ve ilçe teşkilatlarında da bu tür torpiller var. İlçede ki kantine bile AKP karışıyorsa gerisini siz düşünün. Türkiye Cumhuriyeti'nde ölçülebilir bir sınav sistemi vardı eskiden buralarda torpil yoktu. Ne yazık ki bunu delme girişimleri oldu ve oluyor. Bunun sonucunda toplumda huzursuzluk olur, kaos olur.

 

İŞLEDİKLERİ EN HAFİF SUÇ

 

DYP Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz: Ortaya çıkan 85 kişilik torpil listesinin artmaması mümkün değil. CHP Genel Sekreterinin 85 kişilik açıklaması var ama bu buz dağının görünen kısmıdır. Görünenler daha 10’da biridir ve geriye kalan 10’da 9’u da alttadır. İktidarın işlediği en hafif suç budur. İl ve ilçe teşkilatında da torpil vardır. Bu ortaya çıkanlar hiçbir şey değil.

 

USULSÜZ DEMOKRASİ

 

DSP Genel Başkanı Masum Türker: Yandaşlık bırakılmalı. Yazılı notların yanına bir de mülakatı devreye soktular. Bu mülakatla istediğini istediği makama alıyor. Görevden yükseltmeyi de torpille yapıyorlar. Bu doğru değil. Çalışanlar arasında kayırmaya neden oluyor. Yapılan tamamen usulsüz demokrasi.

 

VARLIK NEDENLERİ TORPİL

 

MTP Genel Başkanı Ahmet Yılmaz: Torpil, usulsüzlük AKP’nin varlık nedeni. Varlık nedenlerini yerine getiriyorlar. Bunlar ilk günden beri başka bir şey yapmadılar. Nerede bir düzensizlik varsa altından nedense hep bunlar çıkıyor. Adaletsizliğin zirvesi oldular.

 

RUTİN İŞLERİ OLDU

 

MP Genel Başkanı Abdurrahim Karslı: Torpil AKP’nin usulü. Yaptıkları tek şey torpille adam yerleştirmek. Bireylerin sınavına, kaç puan aldığına değil de sadece yakınlık derecesine bakılıyor. Bütün bunlar hukuk olmadığı için yaşanıyor. Artık torpil bu iktidarın rutin işleri oldu.  

 

BUGÜN GAZETESİ

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim