Öğretmen Diyarı

KPSS'de flash!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2010'da başlattığı KPSS sorularının sızdırılması ile ilgili soruşturmada önemli gelişmeler yaşandı. Soruşturmayla ilgili 147 ÖSYM personeli şüpheli olarak belirlenip sorgulandı. Ankara Mali ve Sanal Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri soruşturma kapsamında 50 memurun ifadesini aldı.

BİLİRKİŞİ RAPORU
Mali polis zanlılara mal varlıkları ve hesap hareketlerini, sanal suçla mücadele polisi ise şüpheli e-postaları sordu. Kopya skandalıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında bilirkişi heyeti de oluşturuldu. Heyet ÖSYM'de yaptığı çalışmanın raporunu tamamlayıp, savcılığa sundu. Raporda bilgisayar ağlarında güvenlik açıkları olduğu belirtilirken, 2 aylık çalışma sonunda bazı ÖSYM çalışanlarına rüşvet verildiği ifade edildi.

KOPYALANIP EVE GÖTÜRÜLDÜ
Soruların hazırlandığı bilgisayarlara dışarıdan internet bağlantısı olduğu, soruların flash disklere kopyalandığı ve soruları hazırlayan bazı kişiler bunları evine götürdüğü; üstelik soruların 150 bin lira ile 1.5 milyon lira arasında değişen rakamlar arasında satıldığı iddia edildi. Hesaplardaki incelemelerde ÖSYM personeline paraların sınav merkezi yeri belirleme ve personel harcırahı gibi isimlerle hesaplara aktarıldığı belirtildi.


takvim.com.tr

ÜST DÜZEY MEMURLAR DA SORGULANDI
Mali Şube ve Sanal Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce sorgulanan zanlılar ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Şubelerin ifadelerin tamamını aldıktan sonra soruşturma savcısına göndereceği ve savcılığın yakalama ve gözaltına kararı alıp almamaya karar vereceği belirtildi. İfadeye çağrılan isimler arasında önemli bir kısmının üst düzey memurlar olduğu, bunların elektronik mühendisi, bilişim uzmanı unvanlarına sahip memurların olduğu belirtildi.Anahtar Kelimeler:
kpss flash

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim