Öğretmen Diyarı

Kpss Tercih Kılavuzu Ösym Sitesinde Yayınlanacak; Kpss\'de Taban Puanlar Ne Olacak ?

 - Kpss Tercih İşlemleri , Kpss Kontenjanları Yayınlandı mı , 2014 Kpss Memur Taban Puanları 

 

Kpss Tercih İşlemleri , Kpss Kontenjanları Yayınlandı mı , 2014 Kpss Memur Taban Puanları Ösym sitesinde olacak ... Kpss Taban puanları ve Kpss Tercih Kılvuzuna dair tüm detaylar Kamudanhaber.com sitemizde...

 

2014 KPSS TERCİH İŞLEMLERİ 17-26 KASIM TARİHİNDE OLACAK

 

KPSS sonuçlarının açıklanmasından ve tercih tarihlerinin belirlenmesinden sonra adaylar KPSS tercih kılavuzunun ÖSYM tarafından yayınlanmasını bekler hale geldi. ÖSYM tercih kılavuzu yayınlandıktan sonra adaylar orada yer alan bilgilere göre tercih listelerini oluşturacaklar. KPSS tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak henüz net bir bilgi yok, ancak KPSS tercihleri 17-26 Kasım arasında olduğu için tercih kılavuzu da önümüzdeki günlerde yayınlanacaktır.

 

KPSS tercih kılavuzu yayınlandıktan sonra adayların 30 Tercih yapma hakları bulunuyor. Hazırlayacakları liste ile tercihlerini yapacak adaylar, belirli kriterlere göre yerleştirilecekler.

 

KPSS tercihleri 17-26 Kasım arasında

 

KPSS tercih işlemleri ne zaman yapılacak?

 

 

Adaylar 17-26 Kasım 2014 tarihleri arasında merkezi atama kadrolarına yönelik tercihler yapıldıktan sonra 2014 KPSS puanlarıyla kamu kuruluşlarına atanacak.

 

2014 KPSS tercih işlemleri nasıl yapılacak?

 

Adaylar için yalnizca puanlar yeterli değildir. Seçenek yaparken önemli olan sıralamadır. Sıralama iki şekilde yapılır. Branş bazında sıralama ve genel sıralama olarak ikiye ayrılan bu sıralama, seçenek edeceğiniz kadroya göre ehemmiyet taşır.

 

Kpss Tercih Kodu Nedir?

 

Lisans düzeyinde KPSS’ye giren her adayın kendi bölümü için belirlenen 4 haneli rakamdan oluşan bir seçenek kodu vardır. Seçenek klavuzunda adaylar, kendi seçenek kodunun bulunduğu kadroları seçenek edeceklerdir.

 

Kpss 4001 Kodu Nedir?

 

Bu seçenek kodu, kısım ayrımı olmaksızın tüm lisans mezunlarının seçenek yapabileceği kadroları gösterir. Her sahadan seçenek yapıldığı için genel olarak yüksek puanla kapatır.

 

2014 KPSS sıralaması

 

Genel sıralama ve branş sıralaması olarak ikiye ayrılan sıralamalar, seçenek yaparken ehemmiyet kazanır. Genel sıralama; adayın kendi meydanından olan ya da olmayan herkesin sıralandığı sıralamadır.

 

Kpss Branş sıralaması; adayın yalnizca kendi bölümünden olanlar baz alınarak oluşturulmuş sıralamadır.

 

-4001 kodu bulunan kadroları seçenek edecek olan ad

aylar, genel sıralamadaki yerini kullanırlar.

 

Lisans (4 yıllık) adayları 5 Temmuz'da, 2014 yılı KPSS'ye girdiler. Önlisans (2 yıllık) ve lise mezunları ise geçtiğimiz haftasonu 27-28 Eylül'de KPSS'ye girdiler. Bu sınav sonuçlarının da dün itibariyle açıklandı. Bundan sonra sıra artık puanları kullanarak meslek sahibi olmak için tercih yapacaklar...

2014 KPSS HABERLERİ KAMUDANHABER.COM SİTEMİZDE

 

Bu merkezi alımda hangi kurumlar yer alacak?

 

Bu belli ve sabit bir bilgi değildir. her merkezi alımda farklı kurumlar, farklı sayılar ve farklı unvanlara yerleştirme yapılmaktadır. Bir yerleştirmede kontenjan isteyen kurum bir sonrakinde istemeyebilir. Ama genel olarak bakanlıkların merkez ve taşra teşkilatlarına, belediyelere, il özel idarelerine, üniversitelere, KİT'lere ve diğer kamu kurumlarına yerleştirme yapılmaktadır.

 

2014 KPSS Puanı ile ilk merkezi Yerleştirme Ne Zaman Yapılacak

 

Lisans (4 yıllık) adayları 5 Temmuz'da, 2014 yılı KPSS'ye girdiler. Önlisans (2 yıllık) ve lise mezunları ise geçtiğimiz haftasonu 27-28 Eylül'de KPSS'ye girdiler. Bu sınav sonuçlarının da bayram öncesinde açıklanmasını bekliyoruz. Bundan sonra sıra artık puanları kullanarak meslek sahibi olmak.

 

Merkezi yerleştirme nedir?

 

Devlet Personel Başkanlığı'nın ülke genelindeki tüm kamu kurumlarından personel talebi toplayarak oluşturduğu listedeki kontenjanlara ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmasıdır.

 

Yılda iki kez (Kasım-Haziran) yapılır. Merkezi yerleştirme ile kadrolu memur ile 399 KİT sözleşmeli personel alınır.

 

İlk merkezi alım ne zaman olacak?

 

ÖSYM ve DPB resmi sitelerinde de yer aldığı üzere ilk merkezi alım 17-26 Kasım 2014 tarihleri arasında olacak. Adaylar internet üzerinden 30 tercih yapacaklar.

 

Tercih sürecinde sizlere daha detaylı ve hayat kurtarıcı bilgiler vermeye devam edeceğiz.

 

2014 Kpss Kontenjanları

 

2014 Bütçe Kanunu ile bu yıl çok az memur kadrosu ayrıldığını belirtmiştik. Bunun yansıması Haziran alımlarında açıkça görülmüş oldu. Bunun yanında engelli memur alımının artırılması, terör mağdurlarının sınavsız kadrolu memurluğa alınması, 4/B'lilerin önceki yıl kadroya geçirilmesi gibi durumlar da kurumların kadro taleplerinin düşmesinde etkili oldu. Sonuç olarak Kasım'daki merkezi yerleştirmedeki kontenjan sayısının 5-6 bini geçmeyeceğini tahmin etmek hiç de zor gözükmüyor

 

Kaç merkezi yerleştirme var?

 

KPSS puanları 2 yıl geçerlidir. bu süre içinde 4 tane merkezi yerleştirme olmaktadır. Bu alımlar Kasım ve Haziran aylarında yapılmaktadır. 2014 KPSS puanları ile 2014 Kasım, 2015 Haziran, 2015 Kasım ve 2016 Haziran aylarında olmak üzere toplam dört adet merkezi yerleştirme yapılacaktır.

 

2014 KPSS'de büyük değişiklik!

 

Kaymakam olabilmek için artık KPSS'ye girmek gerekmeyecek.

 

Hükümetin yaptığı yönetmelik değişikliği ile kaymakam adaylarının KPSS'ye girme şartı kaldırıldı. Böylece KPSS'den 80 ve üzeri alma şartı aranmaksızın Kaymakamlık Sınavı'na başvurmak mümkün olacak.

 

Hükümet'in, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

 

Böylece kaymakam adayları da MİT, İçişleri, Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlıkları Teftiş Kurulları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Askeri Adalet Teftiş Kurulları gibi Kamu Personel Seçme Sınavından (KPSS) istisna tutulmuş oldu.

 

KPSS'DEN KAÇ PUAN ALAN ATANACAK ?

 

İçişleri Bakanlığı Ağustos ayında yaptığı ve 60 adayın alınacağını ilan ettiği son duyurusunda, Kaymakamlık sınavına girilebilmesi için KPSS'den en az 80 puan alma şartı aramıştı. Eylül ayında yapılan son sınava da bu şartı taşıyan adaylar başvurmuştu.

(Hürriyet)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol