Öğretmen Diyarı

KPSS Sıralamaları Sürekli Değişiyor Mu?

ÖSYM'nin Temmuz 2014'te yaptığı KPSS lisans sınavında bazı kitapçık türlerinin Türkçe Testi bölümünün cevap anahtarlarından yahut optik formların okunmasından kaynaklı hatalar nedeni ile 50 binden fazla şikayet ve Türkçe Testinin yeniden okunması talepli dilekçeler gönderilmiştir. Bu dilekçelerin işleme alınması için ÖSYM'ye belirli bir ücretin yatırılması gerekmektedir. Test değerlendirmesinde hata olan adaylardan bazılarının puanları yeniden düzenlenmiş ve ilk sıralamalarına göre daha iyi sıralamalara ilerlemişlerdir. Yani KPSS sınavının Türkiye geneli ve branş bazında sıralamasında sürekli değişiklik olduğu dikkate alındığında, itirazların yerli olduğu konusu netlik kazanmaktadır. Yani kesinlikle ÖSYM'nin KPSS 2014 Lisans sınavında Türkçe Testinin okunmasında yahut cevap anahtarının basılmasında bir yanlışlık söz konusudur. Peki, sınav için ayrı, sınav yerine ulaşmak için ayrı ücret ödeyen adaylardan bir de tamamen devletin kurumunun yaptığı bu yanlışlık için ayrıca ücret istenmesi ne kadar vicdani ve ne kadar hukuki? İşte bu tartışılır. Çünkü sınava girmek için bile gereken harçları borç alarak yatıran, sınav yerine ulaşım giderlerini borç alarak temin eden adaylar bir de yanlış hesaplanan puanlarına itiraz için mi borç bulmak zorunda kalacaklar? Bu konuyu devletin ilgili kurumlarındaki yetkililerin önce vicdanlarına, sonra hukuka inançlarına ve daha sonra da yapılan haksızlıkları Allah'a havale ediyorum.

 

Diğer bir mesele ise ÖSYM'nin yapılan sınavlardaki soruların doğru ve yanlış cevaplandırılma oranlarına göre endeksli puanlama sistemini kullanıyor olması. Yani sınava giren öğrenciler arasında doğru cevaplanan soru ne kadar az kişi tarafından doğru cevaplanırsa o sorunun standart sapmadan dolayı getirdiği puan da daha fazla olmaktadır. Peki, şimdi binlerce kişinin puanı yeniden değerlendirildiğinde diğer adayların standart sapmadan kaynaklı puan değişimleri neden sisteme yansımıyor? Bu konuda ÖSYM'nin ilgili birimlerini aradığımızda aldığımız cevap: "Sadece dilekçesi dikkate alınan ve gerçekten yanlışlıkla puanı yanlış hesaplanan itirazcı adayların puanları değişiyor, itiraz etmeyenlerle ilgisi yok" deniliyor. Peki öyleyse standart sapma puanları gözardı edilmiş olmuyor mu? Şuan için uygulanan sistemde bir kişinin bile değişen puanı tüm adayları etkilemektedir ancak neden ÖSYM çalışanları diğerlerini ilgilendirmiyor diyorlar?

 

Bu konuda:

 

1) Hatanın nedeni adaydan kaynaklı olmadığı için, tamamen devlet kurumuna bağlı bir hata olduğu için dilekçe ücreti alınmamalı ve dilekçe ücreti alınan adaylara bu ücret yeniden iade edilmelidir.

 

2) Bir adayın bile değişen net sayısı tüm adayların standart sapmasını etkilediği için, sınava giren bütün adayların optik formları yeniden okunmalı. Sıfır hata kuralı ile tamamen doğruluğu kontrol edilmiş cevap anahtarları ile tüm adayların testleri yeniden değerlendirilmedikçe sınavın adilliğinden ve eşitliğinden söz edilemez.

Üstelik İ. Adıgüzel'in Kpss Tarihinin Pusulası kitabının 21 tarih sorusunu nokta atışı usulü tutturduğu, soruların müfredat dışı geldiği tartışmaları yaşanan ortamda devlete ve devletin bu kurumuna halkın güven duygusunun kalmadığı bir ortamda bu yanlışlıkların giderilmesi için iki öncül ile belirttiğim hususların dikkate alınması gerekmektedir.

 

Devlet de vatandaşları arasında ayrımcılık yaparsa vay halimize diyor, konuyu kamuoyunun vicdanına havale ediyorum.

Saygılarımla.

 

Konuya örnek: Bende bir aday olarak girdiğim KPSS 2014 Lisans sınavında ilk gün Türkiye genelindeki sıralamama göre, şimdiki aynı sıralamam arasında 6 bin fark var, yarın belki 10 bin, ertesi gün 20 bin fark olacak... Peki söylerken bazılarına kolay gelen, 6 bin, 10 bin, 20 bin sayıları bölümünden yılda sadece 15-20 atama yapılan adaylarda ise ağır depresyonlara neden oluyor. Kimsenin hakkı yenmesin diye, ÖSYM'nin açıkladığı puan ve sıralamaları iptal edip, cevap anahtarlarının tümünün doğruluğu kontrol edilmiş bir şekilde yeniden tüm adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinin gerekliliğini yetkililere bildiriyor ve güven ortamının daha fazla sarsılmasının önüne geçilmesi için bu konunun dikkate alınmasını ve önemle bildirdiğim iki öncülün değerlendirilmesinin aciliyetini devlet yöneticilerimize ve kamuoyuna arz ediyorum. Lütfen hakkaniyet ilkesine aykırı bu uygulamayı durdurup, her adayın hakkını teslim edin.

\"Ana

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol