Öğretmen Diyarı

KPSS ile memurluğa atanma hayali her geçen yıl tükeniyor

 KPSS ile memurluğa atanmak isteyenlerin hayalleri yıllar geçtikçe umutsuz bir hale doğru gidiyor. Merkezi atamalarda kamuya alınacak personel sayısının giderek azalmaya başlaması ortaya çıkan tabloyu destekliyor.

Aday sayısında yaşanan yükseliş devam ederken kontenjanlarda yaşanan düşüş ortaya atanma ihtimali giderek azalan aday sayısını çıkarıyor. İlk uygulandığı yıllarda eski adıyla DMS olarak anılan ve 2002 yılında KPSS ismini alan kamuya seçilecek memur adaylarını belirleyen sınav önceleri çok rağbet görmüyordu.

Bunun sebebi kamuda alınan ücretlerin şimdiki gibi özel sektöre oranla fazla olmaması ve memurluğun bir artısının bulunmamasıydı. Bu durum ileriki yıllarda hem ekonomik zorlukların etkisinin kendisini göstermesi hem de özelde çalışma koşullarının memurluğa göre çok daha zor olması nedeniyle değişmeye başladı.

Ayrıca yıllar geçtikçe memurlukta alınan maaşın özel sektörde birçok iş dalında verilen ücretlere yetişmesi hatta geçmesi bir anda tabloyu tersine çevirerek memur olarak iş hayatına devam etmeyi düşünenlerin sayısını hızlı bir şekilde arttırdı. Yıllara Göre KPSS'ye Giren Aday Sayısı ve Memur Olarak Atananların Sayısı  Koşulların değişmesiyle birlikte memurluğa olan rağbet KPSS'ye katılanların sayısına da yansıdı ve sınava giren aday sayısı yıllara göre incelendiğinde hızla yükseldi.

Öyle ki en son yapılan 2014 KPSS'de tüm öğrenim türlerinden sınava katılan toplam aday sayısı 3 milyon 594 bin 42 kişi oldu. Alttaki tabloda bugüne kadar yapılan memurluk sınavlarına öğrenim düzeylerine göre katılan ve kamuya yerleştirilen aday sayılarını bulabilirsiniz.

 

Kaynak: www.kpsscafe.com.tr


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim