Öğretmen Diyarı

KPSS Dışı ve Sözlü Sınavla Memur Alımı Bitiyor Mu?

Bu konuda verilen soru önergesi cevaplandırıldı.

Milletvekili Ali ÖZ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde, merkezi yerleştirme dışında ve sözlü sınavla personel alımının yarattığı sıkıntılara dikkat çekerek; “Kurumların merkezi alımlardan çıkarılıp açıktan alım yapar hale getirilmesi ile mülakata dayalı memur alım sistemi tekrar gözden geçirilerek bu haksız atamalara bir son verilmesi için yapılması düşünülen çalışmalarınız var mıdır?” diye sormuştu. Soru önergesine

Bakan Faruk ÇELİK imzalı yazı ile verilen cevap “Bilindiği üzere, KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinde Bakanlığımızca kamu kurum ve kuruluşlarının yerleştirme talepleri toplanmakta, bu talepler yürürlükte bulunan mevzuat, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK Başkanlığı Kararları dikkate alınarak değerlendirilmekte ve bir tercih kılavuzu oluşturularak ÖSYM Başkanlığına gönderilmektedir.

Hazırlanan tercih kılavuzu ÖSYM Başkanlığınca yayımlanmakta ve adayların tercihleri alındıktan sonra, adayların KPSS puanları ve bu tercihleri doğrultusunda yerleştirme gerçekleştirilmektedir. KPSS merkezi yerleştirme işlemleri yukarıda belirtildiği şekliyle 2002 yılından beri gerçekleştirilmekte olup, bu yıllar içerisinde yapılan yerleştirme işlemleri neticesinde yerleştirme yapılan kurumlarca sistemin işleyişine ilişkin aksayan yönler veya sisteme eklenmesi gerekli yeni unsurlar bildirilmektedir.

Bakanlığımızca kamu kurum ve kuruluşlarınca sisteme yönelik bildirimler ve talepler dikkate alınmakta ve sistemde gerekli değişiklikler yapılmaktadır.”

 

 

\"memurunyeri\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim