Öğretmen Diyarı

KPSS Alan Sınavı Yapılacak 17 Branş, Ağırlıklı Konular, Örnek Sorular...

ÖSYM Başkanı Ali Demir  bu konuda yaptığı açıklamada;

 

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne (ÖABT) ilişkin ayrı bir kılavuz yayımlanmayacağını, başvuru koşullarıyla ilgili bilgilerin KPSS kılavuzunda yer alacağını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda öğretmen istihdamının, KPSS Eğitim Bilimleri Testi'nin neticelerine göre gerçekleştirildiğini ancak Bakanlığın talebi üzerine, MEB ile ÖSYM ve Devlet Personel Başkanlığı arasında, ''Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'' kapsamında bir protokol imzalandığını ifade etti.

Ali Demir, protokolle belirlenen alanlarda öğretmenlerin atanabilmesi için KPSS Eğitim Bilimleri Testi'nin sonuçlarına ek olarak öğretmenlerin alan bilgilerinin de ölçülmesi amacıyla ÖABT sonuçlarının da dikkate alınarak, atamaların gerçekleştirilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

Sınav ve başvuru koşullarıyla ilgili bilgilerin KPSS kılavuzunda adayların bilgisine sunulacağını ve ayrı bir kılavuz yayımlanmayacağını vurgulayan Demir, ÖABT'de adaylara kendi alanlarıyla ilgili 50 soru sorulacağını ifade etti. Demir, ''ÖABT'ye katılan adayların KPSSP10 puanı yanında KPSSP121 puanı da hesaplanacak. Söz konusu alanlarda bu puan esas alınarak yerleştirme gerçekleştirilecek'' dedi.

KPSS'de genel yetenek bölümünün ağırlığının yüzde 15, genel kültür bölümünün ağırlığının yüzde 15, eğitim bilimlerinin oranının yüzde 20, ÖABT'nin ağırlığının ise yüzde 50 olacağını bildiren Demir, belirlenen alanlarda testlerin oluşturulması ve yürütülmesi için hazırlıkların başlatıldığını sözlerine ekledi.

İŞTE ÖĞRETMENLİK ALAN SINAVI YAPILACAK BRANŞLAR


Alan sınavı yapılacak öğretmenliklerin ise şu branşlarda olduğu bildirildi:

Türkçe

 

İlköğretim Matematik

 

Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji

 

Sosyal Bilgiler

 

Türk Dili ve Edebiyatı

 

Tarih

 

Coğrafya

 

Matematik (Lise)

 

Fizik

 

Kimya

 

Biyoloji

 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

 

Almanca, Fransızca ve İngilizce.

 

KPSS Branş Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

 

2013 KPSS 7 Temmuz'da Yapılacak.

Branş sınavının da 13 Temmuz'da yapılması bekleniyor.

Alan sınavı ağırlığı %50 olacak.

abbasguclu.com.tr


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim