Öğretmen Diyarı

Köy öğretmenliğini dönüştürdüm

Dilek Livaneli, Samsun'un Çarşamba ilçesi Kumköy İlkokulu'nda öğretmenlik yapıyor. [Fotoğraf: DHA]

Samsun'un Çarşamba ilçesi Kumköy İlkokulu'nda öğretmenlik yapan Dilek Livaneli, son olarak Hint asıllı işadamı Sunny Varkey’in eğitim alanında projeler geliştirmek için kurduğu ve onursal başkanlığını eski ABD başkanı Bill Clinton’ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı tarafından düzenlenen Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi’nin seçtiği en iyi 50 öğretmen arasında yer aldı. Livaneli böylece dünya çapında 5 bin öğretmenin arasından ilk kez son 50’ye kalan tek Türk öğretmen oldu.

Dilek Livaneli köy öğretmenliğini küresel öğretmenliğe dönüştürmüş olmaktan çok mutlu olduğunu söyledi.

"Bu yarışmaya bireysel olarak katıldım. Hayatımda hiçbir şeyi para için yapmadım. Bunlar para için zaten yapılamaz çünkü çok fazla gönül koymanız lazım. Yaptığım projeleri eğitim alanında kullanmayı çok istedim. Dünyada sayılı öğretmenler arasındaysak eğer, bu ödülü aldığımızda da dünyaya örnek olacak projelere imza atmamız gerekir."

"Sadece öğretmenlik yapmadı"

Köy öğretmeni Livaneli, görev yaptığı Çarşamba'da Kaymakam Caner Yıldız'ı da makamında ziyaret etti. Kaymakam Yıldız, Livaneli'yi başarısından dolayı kutlayarak şunları söyledi:

"Kendisi 127 ülkeden 5 bin aday arasında ilk önce 1300 kişi arasına kalma becerisini göstermiştir. Daha sonra da bu kişiler arasında ilk 50’ye giriyor. Bu ödül 'Öğretmenin Öğrenme ve Öğretme, Çevresini Geliştirme Becerisi' alanında ilk 50 arasında yer alarak büyük bir başarı sağlamıştır. Asıl önemli olan üç yıldır Çarşamba Kaymakamlığı görevindeyim. Öğretmenimiz ilk günden çok yüksek performansta sadece öğretmenlik değil, bu görevi de aşacak şekilde hem çevresiyle hem insanlarla ve öğrencilerle, velilerle tam bir koordinasyon sağladı."

Kaynak: DHA

 

aljazeera.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim