Öğretmen Diyarı

Kolej Gibi Köy Okulu

 

HER DERS İÇİN ÖZEL KONSEPTLİ DERSLİKLER

Tatar ilköğretim kurumunda, ilkokul çağındaki öğrenciler kendileri için hazırlanan özel sınıflarında eğitim görürken, ortaokul öğrencileri branş derslerini birbirinden ince detaylarla hazırlanmış dersliklerde eğitim görerek okumanın keyfini çıkarıyor. 2011 yılında Tatar köyüne ilk geldiğinde okulu fotoğraflayan, 18 senedir eğitim camiasında görev yapan okul müdürü Ahmet Arı, günümüzdeki haliyle mukayese edildiğinde aradaki farkı bariz görme imkanı sağladı. Ahmet Arı, okulla ilgili detayları şöyle ifade etti; “Okulumuzda 11 derslik, 220 öğrenci ve 11 öğretmen kadrosu bulunmakta. İlk geldiğimizde köy okulumuz standart köy okulu durumundaydı. Tatar köyünün nüfusu 2100 kişi civarında. Bununla beraber köyümüzün üç bine yakın yurt dışında yaşayan gurbetçi hemşehrisi var. Sağolsunlar hepsi birbirinden duyarlı güzel insanlar. Okulumuzdaki pozitif havaya onlar da ortak oldu ve okulumuzu bu hale getirmeyi başardık. Okulun giriş kapısından tutun en ince ayrıntısına kadar imkanlarımızla bir şeyler yapmanın gururunu birlikte yaşıyoruz. Sonuç olarak okulun bu hale gelmesi öğrencilerimizin motivasyonunu artırarak, köyümüze ve memleketimize önemli katkı sağlamakta. Okulumuzdaki detaylara bakacak olursak, branş derslerinin sınıf kapılarına önemli formüller ve görseller yansıttık. Duvarlarımızı derslerimizin olmazsa olmaz kurallarıyla bezedik. Masalarımızdan tutun okuldaki hijyen konusuna kadar her türlü kaliteden ödün vermedik. Hayırsever vatandaşlarımızın bağışlarına son kuruşuna kadar sahip çıkarak oluşturduğumuz komisyonla en iyi ve en kaliteli eğitim öğretim araçlarını çocuklarımızın hizmetine sunduk.”

Köy okulundan ziyade özel bir koleji andıran Tatar köy okulu deyim yerindeyse ‘bal dök yala’ şeklinde temiz tutulurken, tüm dersliklerde farklı özellikler ön plana çıkıyor. Her sınıfın ayrı bir özelliği bulunurken, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersliğindeki detaylar göz kamaştırıyor. Bu derslikte duvarda asılı Atatürk’ün dinimiz için söylediği sözler göze çarparken, rahle şeklinde yapılmış masa ve erkek öğrenciler için mavi, kız öğrenciler için pembe kapaklı Kur’an-ı Kerim’ler ince bir ayrıntı oluşturuyor.

Üç katlı köy okulunda her kata çıkan merdiven basamaklarında bile özel ayrıntılar bulunuyor. Her basamağa yazılan sözler ve ömür boyu bir insana lazım olacak İngilizce kelimeler basamaklara yazılarak öğrencilerin hafızasına işlenmesi düşünülmüş. Bir katın merdiven basamaklarında anlamlı sözler yazarken, diğer katın merdiven basamaklarında İngilizcesi yazılmış durumda. Diğer kat merdiven basamaklarındaayların ve günlerin İngilizce yazımları bulunuyor. Koridor aralarındaözenle seçilmiş görsellerin yanı sıra yine ömür boyu lazım olacak önemli bilgiler teneffüs aralarında öğrencilerin ilgisini çekip okunacak şekilde dizayn edilmiş.

KÖYÜN ANA SINIF ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLAR DA UNUTULMAMIŞ

Okul çağına yaklaşan çocuklar için önemli bir yeri olan ana sınıfı da okulun göze çarpan bölümlerinde birisi. Depreme dayanıklı çelik konstrüksiyon prefabrik yapı şekliyle yapılan bu birimde ise her türlü detayı bulmak mümkün. Beslenme odasından oyun odasına kadar gerekli her türlü birimi kapsayan ana sınıfında özel kreş ve büyükşehirlerde bulunan okul öncesi kreşlerde benzerine zor rastlanır şekilde yapılarak köy çocuklarının okula hazırlanması sağlanmış durumda.

YURT DIŞINDA YURT İÇİNDE VE KENT İÇİNDE KARDEŞ OKULLAR ARIYORUZ

Tatar köyündeki devlet okulunun, özel okul ve kolej seviyesine getirilmesinde büyük rolü olan Okul Müdürü Ahmet Arı; sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz burada gece gündüz demeden, hafta sonu tatil demedençocuklarımız için emek harcıyoruz. Her şey öğrencilerimiz için, onların iyi bir eğitim öğretim görmesi adına elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Yeni projelerimiz arasında okulumuzdaki bir takım çevre düzenlemesinde eksikliklerimiz mevcut onları gidereceğiz. Akabinde çocuklarımıza spor yapmaları için yeni alan kazandırmayı planlıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu güne hiç bir öğrenci ve velisinden kayıt parası gibi para talep etmedik. Sadece köyümüzde bulunan potansiyeli harekete geçirmeyi başardık. Bu okulumuzdaki güzellikleri ilçemiz, ilimiz hatta ülkemizdeki tüm okullarda yaşanmasını temenni ediyorum. Biz memurlar hizmet veren kişileriz, çocuklarımız ve öğrencilerimiz hizmet alan kişiler. İnsana yapılan yatırım en iyi yatırımdır. Bu gururun devam etmesi en büyük temennim. Ayrıca okulumuzun sosyal yönünün güçlenmesi ve buradaki güzellikleri duyurmak için yurt dışında, yurt içinde ve kent içinde kardeş okullar edinmeye çalışacağız.”

\"okul\"\"okul-4\"

 

Haber Kaynağı: kamuhabermerkezi.com

Anahtar Kelimeler:
kolej gibi köy okulu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol