Öğretmen Diyarı

Kız öğrencilerine striptizci diyen 'eğitimciye' soruşturma açıldı mı?
 CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, facebook hesabından kız öğrencileri bar çalışanı ve striptizci sözleriyle erkek öğrencileri ise ruhsuz olarak tanımlayan, kendi gibi düşünmeyen insanlara hakaret dolu paylaşımlarda bulunan Şahinbey Mehmet Uygun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Fatih Türk ile ilgili soru önergesi verdi.
 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 99 uncu maddeleri gereğince talep ederim.
 
Akif EKİCİ
Gaziantep Milletvekili


İdeolojik, siyasi amaçlar taşıyan, hakaret içeren paylaşımlarda bulunamayacağı gerekçesiyle sosyal medya hesaplarında hükûmete yönelik eleştirel paylaşımlarda bulunan çok sayıda devlet memuru hakkında soruşturma açıldığı, yasal işlem başlatıldığı ve bu kişilere memuriyetten uzaklaştırmaya varan cezalar verildiği bilinmektedir.
Ancak siyasi ve ideolojik olmasına ve hakaret içermesine rağmen iktidar lehine ya da onunla paralel görüşte paylaşımda bulunan devlet memurları hakkında hiçbir işlem yapılmamaktadır. Bu çifte standardın son örneğini ise Şahinbey Mehmet Uygun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Fatih Türk’ün facebook paylaşımları oluşturmaktadır. Bu müdür yardımcısının iktidar ya da kendisi gibi düşünmeyen insanlara, Cumhuriyet değerlerine, kız ve erkek öğrencilere son derece çirkin hakaretler barındıran siyasi ve ideolojik içerikli paylaşımları karşısında ne işlem yapıldığı kamuoyunun merak konusudur.
Konuya ilişkin olarak;
Şahinbey Mehmet Uygun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Fatih Türk’ün kişisel facebook sayfasındaki siyasi, ideolojik ve hakaret içerikli paylaşımları konusunda bir inceleme başlatılmış mıdır? Başlatıldı ise ne aşamadadır, başlatılmadı ise sebebi nedir?
Son 10 yıllık süreçte sosyal medya hesaplarında iktidar aleyhine paylaşımlarda bulunduğu için ceza verilen kaç devlet memuru vardır? Bu cezaların türleri nelerdir?
Aynı dönem için, sosyal medya hesaplarında iktidarı eleştiren paylaşımlarda bulunması nedeniyle devlet memurluğundan uzaklaştırılan kişi sayısı nedir?
Son on yılda, iktidar dışındaki tüm siyasi partilere ve görüşlere hakaret eden, siyasi içerikli ve ideolojik paylaşımlarda bulunan kaç devlet memuru hakkında inceleme/soruşturma başlatılmıştır? Bunların detayları nelerdir?


Kaynak:www.egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim