Öğretmen Diyarı

Kız öğrenciler hesaptan anlamazlar mı?

SÖZCÜ EĞİTİM-  Konu kız öğrenciler olduğunda genellikle onları matematik ve bilime nasıl yönlendirebileceğimizi tartışırken buluyoruz kendimizi… Kız öğrencilerin matematik ve bilimde daha düşük özgüvene sahip olduğu OECD’nin ‘Eğitimde Cinsiyet Eşitliği Raporu’ na da yansıdı.

2012 yılında yapılan PİSA araştırmasına göre OECD ülkelerinin neredeyse tamamında her yaş grubunda ki erkekler kızlara göre daha başarılı sonuçlar almış. Ancak bu erkeklerin doğuştan kızlara göre aralarının sayılarla daha iyi olduğu anlamına gelmiyor. Nitekim 2011 yılına ait TİMSS araştırmasında başta Türkiye olmak üzere Rusya, Singapur ve Yeni Zelanda’da kızlar matematik dalında daha başarılı görünüyor. PİSA araştırmasında da Türkiye’de kızlar, erkeklere göre diğer ülkelere kıyasla daha iyi performans sergiliyor

KIZ ÖĞRENCİLERİN ÖZ GÜVENİ DAHA DÜŞÜK!

Öyleyse bu fark nereden kaynaklanıyor? Uzmanlar, kızların matematik ve fen bilimlerinde kendilerine olan öz güvenlerinin az olduğunda hemfikir. Bu da onları daha kötü notlar almaya sevkediyor. OECD sözcüsü Antonie Kerwien birçok toplumda kızların matematikten daha az anladıklarına dair genel bir kanı bulunduğuna dikkat çekiyor ve bunun kızların başarısını kötü yönde etkilediğinin altını çiziyor.

Toplumsal rol anlayışlarının çocukların performanslarını ne derece etkilediği tam anlaşılmış olmamasına rağmen, çocukların örnek alabilecekleri idoller de çok önemli. Yine de ebeveynleri sayısalcı olan kızlar genelde erkek yaşıtlarına göre daha başarısız. Bunun da ebeveyn beklentilerinin veya çocuklar üzerindeki baskının yüksek olduğundan kaynaklandığı düşünülüyor.

SINAVLARDA TELKİN FARKI!

90′larda Kanadalı ve Amerikan araştırmacıların yayınladığı bir rapor da  çarpıcı sonuçlar içeriyor. Araştırmaya göre, kızlara sınava girmeden önce, yapılacak sınavda genelde erkeklerin başarılı olduğu söylendiğinde, kızların gerçekten de daha az başarılı oldukları gözlemleniyor. Telkinde bulunulmayan kızlar ise erkeklerle aynı başarıyla sınavı sonlandırıyor.

EBEVEYNLER ETKİLEYEBİLİYOR!

OECD’ye göre ebeveynler bilerek veya bilmeyerek çocuklarının sayısal bilimlere olan ilgisini etkileyebiliyor. Örneğin Şile, Macaristan ve Portekiz gibi ülkelerde ebeveynlerin %50′si, erkek çocuklarının gelecekte sayısal bir meslekte çalışacağına inanırken bu oran kız çocukları için %20′ye düşüyor.

“Matematik dersi kızları daha iyi desteklemek için tekrar düşünülmeli” diyen Alman Profesör İnge Schwank kız ve erkeklerin beyin yapılarının farklı olduğunu, bunun içinde öğrencilerin farklı şekilde derse hazırlanmaları gerektiğini düşünüyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol