Öğretmen Diyarı

Kız Öğrenciler Eğitimde Daha Başarılı

 Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, istatistiklerin kızların eğitimde daha başarılı olduklarını gösterdiğini belirterek, "Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün (OECD) Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Program Raporu, lise ve yüksek okullarda kız öğrencilerin başarı oranının erkeklerden yüksek olduğunu ortaya koymuştur" dedi. 

Güneş, son yıllarda Amerika başta olmak üzere Kanada, Fransa, İngiltere ve diğer gelişmiş ülkelerde erkek öğrencilerin okul başarısının düşmeye başladığını söyledi. 

Fransa'da lise düzeyinde kızların başarısının yüzde 88,5, erkek öğrencilerin ise yüzde 81,8 olduğuna işaret eden Güneş, "Erkeklerin ders tekrar oranı kızlardan iki kat daha fazladır. Çoğu ülkede erkeklerin okuldan uzaklaştırılma oranı kızlardan iki kat, atılma oranı ise üç kat fazladır. Erkek öğrencilerde okulu bırakma oranı kızlardan yüzde 25 daha fazladır. Bu durum ülkemizde de farklı değildir" diye konuştu. 

Güneş, Türkiye'de üniversiteye giriş sınavlarında kızların erkeklerden daha başarılı olduğunun görüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti: "2010 yılında üniversite sınavına başvuran kız adaylardan yüzde 50,2'si bir yüksek öğretim programını kazanırken, bu oran erkeklerde yüzde 46,4 olmuştur. Üniversiteye giren 100 kız öğrenciden 46,7'si lisans programına yerleşirken, erkek öğrencilerde bu oran 39,6'ya düşmektedir. 2012'de üniversite sınavına giren kız öğrencilerin yüzde 76,52'si 180 ve üzerinde puan alırken, erkek öğrencilerde bu oran yüzde 68,21'e düşmektedir. Benzer sonuçlar önceki yıllardaki sınavlarda da görülmektedir. Diploma törenlerinde üniversite, fakülte ve bölüm birinci, ikinci ile üçüncülüklerini genellikle kızlar almaktadır. Türkiye ve dünyadaki bütün istatistikler kızların eğitimde daha başarılı olduklarını göstermektedir. OECD Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Program Raporu, lise ve yüksek okullarda kız öğrencilerin başarı oranının erkeklerden yüksek olduğunu ortaya koymuştur." 

"Dil becerisi başarıyı etkiliyor" 

Amerika'da kız öğrencilerin matematik ve sözel becerilerde açık ara önde olduğunu, aradaki farkın giderek büyüdüğünü anlatan Güneş, Türkiye'de de son üniversite sınavına giren kız öğrencilerin matematik-fen ortalama puanının erkek öğrencilerden 5,5 puan yüksek çıktığını, aynı durumun Türkçe-matematik puan türünde de görüldüğüne dikkati çekti. 

Güneş, Amerika'da olduğu gibi Türkiye'de de kız öğrencilerin hem matematik hem de sözel becerilerde erkekleri geçtiğini belirterek, "Bu sonuçlar kızların neden daha başarılı oldukları sorusunu gündeme getirmiş ve araştırmalara başlanmıştır. Araştırmalarda önce beyin üzerinde durulmuş, erkeklerle kızlar arasında fizyolojik ve nörolojik fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Bazı uzmanlar kızların beynin iki yarım küresini iyi kullandıklarını, bazıları da iki yarım küreyi birbirine bağlayan nöron bağlarının daha büyük olduğunu öne sürmüştür" ifadesini kullandı. 

Bazı uzmanların başarı farkının sosyo-kültürel alanlarda aranması gerektiğine dikkati çektiğini anlatan Güneş, şöyle devam etti: "Çoğu uzmana göre başarı farkındaki temel neden erkek öğrencilerin dil becerilerine yeterince önem vermemesidir. Dünyadaki eğitim raporlarına göre erkek öğrenciler okuma becerilerinde kızların gerisinde kalmaktadır. İlkokullarda kızların yüzde 21'inin, erkeklerin ise yüzde 28'inin okuma becerilerinin yeterli düzeyde olmadığı görülmektedir. Dil becerileri yeterince gelişmeyen erkek öğrenciler okuma yazma etkinliklerini sevmemekte, kendini ifade edememekte, derslerde sıkılmakta ve okuldan soğumaktadır. Böylece okuma becerilerindeki yetersizliğin olumsuz etkileri her yıl katlanarak artmakta, matematik, fen gibi diğer alanlara da yansımaktadır." 

"Kızlar daha erken konuşuyor" 
Güneş, kız çocukların erkeklere göre daha erken konuşmaya başladığını, dil becerilerinin de erken yaşlarda geliştiğine işaret ederek, bu sayede okuma yazmayı erkeklere oranla daha çabuk öğrendiklerini aktardı. 

İlk ve ortaokul yıllarında kızların erkeklere göre daha fazla kitap okuduğuna işaret eden Güneş, sözlerini şöyle tamamladı: "Erkek öğrencilerin kitap okumama nedeni olarak ders ve okuma kitaplarında ilgilerini çekecek metinlerin bulunmaması gösterilmektedir. İlgi çekici olmayan bir kitap öğrenciye zor gelmekte ve öğrenci kitabı okumamaktadır. Bu durum dil ve zihin becerilerin gelişimini etkilemektedir. Bu nedenle öğretmen ve aileler kitap seçerken erkek öğrencilerin okuma ilgilerine dikkat etmeli, ilgiye yönelik kitaplar vermelidir. Aksi takdirde eğitim sürecinde erkek öğrencilerin kızların gerisinde kalması kaçınılmaz olacaktır." 

MİLLİYET


 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol