Öğretmen Diyarı

Kız öğrenciler daha mutlu'

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) 3 bin 509 öğrencinin katıldığı "Mutlu musunuz?" anketine, erkek öğrencilerin yüzde 51, kız öğrencilerin de yüzde 55,1'i "mutluyum" cevabını verdi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kural'ın verdiği Olasılık-İstatistik dersleri kapsamında 200 öğrenci tarafından 3 bin 509 öğrenciye mutlu olup olmadığı, geleceğinden umutlu olup olmadığı, mutlu edecek meslek dalları, ekonomik durumları gibi sorular soruldu.

Ankete katılan öğrencilerin verdiği yanıtlar, "cinsiyet", "yaş", "eğitim", "ekonomik durum", "konaklama şekli" ve "gelir durumu"na göre değerlendirildi. Ankette öğrencilerin yüzde 52,3'ü (bin 832 öğrenci) mutlu olduğunu, yüzde 11,6'sı (405 öğrenci) mutsuz olduğunu, yüzde 36,1'i (bin 264 öğrenci) ise "emin olmadığını-bilemediğini" ifade etti.

Ankette, erkek öğrencilerin yüzde 51'i, kız öğrencilerin yüzde 55,1'i mutlu olduğunu belirtti.

"Ekonomik durumu daha iyi" olan öğrencilerin yüzde 60,6'sı, her ay düzenli geliri olan öğrencilerin yüzde 58,2'si mutlu olduğunu söylerken, bu oran burslularda yüzde 46,9'a, "Gelirim yok" diyenlerde yüzde 25'e kadar geriledi.

"Üniversite öğrencisi olarak geleceğinizden umutlu musunuz?" sorusuna, öğrencilerin yüzde 52,3'ü "evet" dedi. "Geleceğimden umutlu değilim" diyen öğrencilerin oranı yüzde 16,2 oldu.

Erkek öğrencilerin yüzde 55'i, kız öğrencilerin yüzde 47,9'u "geleceğinden umutlu olduğunu" kaydetti. "Ekonomik durumu iyi" olan öğrencilerin yüzde 55,7'si geleceğinden umutlu olduğunu belirtirken, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerde oran yüzde 40,9'a kadar düştü.

Öğrencilerin yüzde 54,8'i "Mutlu olabileceğinizi düşündüğünüz meslek dalında mı eğitim görüyorsunuz?" sorusuna "evet" yanıtını verirken, mutlu olabileceğini düşünmeyen öğrenci oranı yüzde 15,6 oldu. Erkek öğrencilerin yüzde 55,7'si eğitim gördüğü meslek dalında mutlu olabileceğini düşünürken, kız öğrencilerde bu oran yüzde 53,1'de kaldı.

Öğrencilerin yüzde 26,4'ü "mühendislik" alanında mutlu olacağını ifade etti.

 

Andaç Hongur

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim