Öğretmen Diyarı

Kız çocuklarının okullaştırılması % 100\'ün üzerine çıktı\'

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, kız çocuklarının okullaşma oranına ilişkin \"Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kızlarımızı değil, Suriye\'den gelen kızlarımızı da okullaştırdığımız için yüzde 100\'ün üzerine çıktık\" dedi.

Bakan Avcı, AK Parti İl Başkanlığı\'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Hatay\'ın eğitim alanında Türkiye ortalamasının üzerinde seyreden bir il olduğunu söyledi.

Kentin son 12 yılda sadece eğitimde değil, ulaşım, sağlık ve birçok alanda önemli mesafeler aldığını ifade eden Avcı, bu gelişmelerin artarak devam edeceğini kaydetti.

Hatay\'da okul öncesi eğitim konusunda çok ciddi çalışmalar olduğunu vurgulayan Avcı, \"Hatay\'da, bölgemizde yaşanan son olaylar nedeniyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çocuklarımız için değil, aynı zamanda misafir öğrenciler için de bir takım düzenlemeler yapmamız gerektiren bir durum ortaya çıktı. Devletimizin imkanlarıyla çok şükür misafir çocukların da eğitimi için gerekli çalışmaları yapıyoruz\" diye konuştu.

- Kız çocuklarının okullaştırılması

Yabancı konuklarına Türkiye ile ilgili bilgiler verirken özellikle kız çocuklarının okullaştırılmasıyla ilgili tebrikler aldıklarını anlatan Avcı, şöyle devam etti:

\"Türkiye, yüzde 97\'ler oranında görünüyordu kız çocuklarının okullaştırılması meselesinde. Halbuki şimdi yüzde 100\'ü de aştık. Türkiye\'deki kız çocuklarının okullaştırılması yüzde 100\'ün üzerine çıktı. \'İstatistik olarak yüzde 100\'ün üzerine nasıl çıktınız? her yüz çocuktan 105\'ini nasıl okullaştırırsınız?\' diye bir soru işareti doğdu. Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kızlarımızı değil, Suriye\'den gelen kızlarımızı da okullaştırdığımız için yüzde 100\'ün üzerine çıktık. Türkiye, bugün de geçmişte de zor durumda kalan, yardıma ihtiyaç duyan, güvenlik ihtiyacı duyan özellikle eğitim alanında böyle bir ev sahipliği konusunda çok tecrübeli bir ülke. 1992\'den beri zorda kalan herkese kapılarını açmış, onları en güzel şekilde ağırlamış, korumuş, kollamış, ihtiyaçlarını mümkün olduğunca karşılamış bir milletin ve kültürün varisleriyiz.\"

Avcı, cumhurbaşkanı seçimine 4 gün kaldığını hatırlatarak, Türkiye\'nin her yerinde olduğu gibi Hatay\'ın da demokrasi şölenine mümkün olan en geniş ölçekte katkıda bulanacağını dile getirdi.

AK Parti İl Başkanı Murat Genco da partilerinin 12 yıllık iktidarlığı döneminde Hatay\'a Milli Eğitim Bakanlığı\'nın çok büyük yatırımları olduğunu belirterek Bakan Avcı\'ya teşekkür etti.

\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim