Öğretmen Diyarı

Kışın apartman ve dairelerde oda sıcaklığı kaç olmalı?

Salon ………....21°C     
Oturma Odası ........ 21 °C                 
Yatak Odası…20°C
Mutfak………..20°C gibi.

Bu sıcaklıklar konfor sıcaklıklarıdır.Tabiki bölgeye göre değişmektedir.


Bununla beraber bir TSE standartı bulunmaktadır. 

İç konfor şartları, oturma odaları ve salonlarda 22ºC, yatak odalarında 20ºC, koridor ve mutfaklarda 20ºC olmalıdır.Türk Standartlarında belirlenen iç hava sıcaklıkları bu şekildedir.(TS2164 Standardı)

Burada önemli olan ikinci husus verimdir.

Zaman zaman binalarda farklı daireler farklı şikayeler iletebilirler. Kimisi çok ısındığını söylerken kimisi soğuk olduğunu beyan edebilir. 

Bunun için uygulanan bazı yöntemler vardır. 

Apartman giriş kapılarının çift veya otomatik kapanacak şekilde olması merdiven boşluklarının dolayısıyla evlerimizin daha sıcak olmasını sağlayacaktır. Kış aylarında giriş-çıkışlarda bu kapıları açık bırakmayınız.

Eskiden ısıtma sistemi tasarımları, 90°C kazan çıkış ve 70°C kazan dönüş sıcaklıkları üzerinden yapılırken, günümüzde bina kabuğunun iyi yalıtılması halinde sıcaklıklar, 70/55°C ve daha altında olacak şekilde yapılabilmektedir. Bu şekilde kazan boyutları küçülmekte, maliyetleri azalmakta, verimleri de artmaktadır. 

Kalorifer tesisatının bodrumlardaki dağıtım ve toplama borularının ve vanalarının yalıtımı ile enerji tüketimi azaltılabilir.

Binalarda özellikle kuzey ve güneye bakan taraflarda güneş ışınları sebebiyle büyük sıcaklık farkları olmaktadır. Odaların sıcaklığının artması halinde pencereleri açmak yerine radyatör musluğunu kısınız. Günde 2 saat açık duran pencereler sebebiyle 50-75 kW/m2 yıl ısı kaybı olduğu söylenebilir. Sıcaklık ayarlı termostatik vanalar kullanılarak oldukça büyük ısı tasarrufu sağlanabilir. Oda sıcaklığını 1°C arttırmak için yaklaşık % 6 oranında daha fazla yakıt gerekmektedir.

Enerji ve ısı kaybıda mühimdir. Ve ısı kaybı oranı mahalein ısıtılma değerine bağlı da değişir. 

Oda sıcaklığı 23 °C iken ısı kaybı 100 ise;

Oda sıcaklığı 22 °C olursa % 6 tasarruf
Oda sıcaklığı 21 °C olursa % 12 tasarruf 
Oda sıcaklığı 20 °C olursa % 18 tasarruf sağlanabilir.

Yani fazla ısıtma ısı kaybını da beraberinde getirir.


Evin Isıtılmasında Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılmalı?
 
1) Camlarınızı çift cam (iki cam arasında hava) yapın. Bu şekilde camlardan kaçan ısının %40-%50 sini tasarruf etmiş olursunuz.

2) Kış için bir hava nemlendiricisi alın. Hava kışın çok kuru olur ve kuru hava da soğukluk hissi uyandırır. Eğer bir nemlendirici alırsanız daha düşük sıcaklıklarda kendinizi daha rahat hissedersiniz ve kuru hava hem sizin sağlığınızı için hem de mobilyalarınız için çok daha kötüdür.

3) Geceleri oda sıcaklıklarını düşürünüz, ancak tamamen soğutmayınız.

4) Isıtıcıların etrafı boş olsun ki ısıtıcılar verimli çalışsın, aksi takdirde ısı odayı değil, dışarısını ısıtır.

5) Pencere ve kapıları izole edin, bu şekilde %5'e varan  enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.(İzole ederken sünger kullanabilirsiniz.)

6) Panjur ve ısıtıcının önünü kapatan perdeler değil de pencereyi kapatan perdeler , soğukluğu ve rüzgarı engeller. 

7) Doğru havalandırma: Pencereleri kısa süreli, ama sonuna kadar açınız, uzun süreli ve az açık pencerelerde dışarı çok ısı gider, ancak içeri çok az temiz hava gelir.


8) Duvarda, pencerede ve zeminde görünen çatlakları tamir ediniz.

9) Evde sıcaklığı ayarlayan termostat varsa: Termostatı pencerelerden ve kapılardan uzak bir iç duvara koyun ve arkasındaki deliği kapatın. Termometre ile termostatınızı kontrol edin. Termostat kapağını sık sık temizleyin.

10) Çatınızı izole edin.

11) Binaların yalıtımı ile %25 den %50’ye varan yakıt tasarrufu sağlanması mümkündür. 


 

Haber Kaynağı: Haber Buketi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol