Öğretmen Diyarı

KİMYA ÖĞRETMENLERİ MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİNİ BEKLİYOR

- Ülkemizde Kimya Öğretmeni açığı aşırı derecede artmıştır.

- Binlerce Kimya öğretmeni yüksek puanlarla yıllardır boş beklemektedir.

- Son beş yılda 210.000 alımda sadece 1310 Kimya Öğretmeni alınmıştır.

- Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretli öğretmenlik sitemi ile ve farklı branş öğretmenlerini kullanarak bu işi götürmeye çalışması, ülkemizin ve milletimizin geleceğine zarar vermektedir.

- Dershane sistemini bitirerek, okullardaki eğitim kalitesini iyileştirmek isteyen devlet yetkilileri, liselerdeki boş Kimya Öğretmeni kadrolarına atama yapmalıdır.

- ÖSYM en zor soruları Kimya Öğretmenlerine sormaktadır. B

una rağmen Kimya Öğretmenlerinin puanları yüksektir. Gerekli nitelikleri de fazlasıyla sağlamaktadırlar. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda Kimya Öğretmeni açığı aşırı derecede artmıştır. Liselerin zorunlu olması, 10.sınıflarda Kimya dersinin zorunlu olması ve diğer etkilerle bu yıl Kimya Öğretmeni açığı yaklaşık 3000 civarında olacaktır. Binlerce Kimya Öğretmeni yıllardır emek verdiği halde, sınavlardan yüksek puan aldığı halde, boş olan kadrolara atama yapılmamaktadır. Liselerde Kimya dersleri boş geçmekte veya “ücretli öğretmenlik” sistemi ile öğretmenler güvencesiz ve zor şartlar çalıştırılmaktadır. Çoğu okullarda da Kimya derslerine farklı branş öğretmenleri girmektedir. Kimya Öğretmeni alımları yıllardır çok az olmaktadır. Son beş yılda 210.000 öğretmen atamasında sadece 1310 Kimya Öğretmeni alınmıştır. Bu % 0,6 kimi çok az bir orana karşılık gelmektedir.

Kimya Öğretmenlerine beş yılda verilen toplam kontenjandan daha fazlası, başka alanlara sadece bir yılda verilmektedir. Ayrıca alan değişikliği ile başka alanlardan Kimya Öğretmenliğine geçiş yapılması, atama bekleyen Kimya Öğretmenlerini mağdur etmektedir. 2014 Şubat ayında 376 Sınıf Öğretmeni Kimya Öğretmenliği'ne alan değişikliği ile geçirilmiştir. Başka alanlardan geçiş için verilen bu kadar bol kontenjan, atama bekleyen Kimya Öğretmenlerine hiçbir zaman verilmemiştir. Kimya Öğretmenleri gerekli niteliklere fazlasıyla sahiptir. ÖSYM iki yıldır en zor soruları Kimya Öğretmenlerine sormasına rağmen,

Kimya Öğretmenleri en yüksek puanları almaktadır.( ÖSYM sayısal bilgilerine göre, alan sınavında ikinci en yüksek standart sapma Kimya Öğretmenlerine aittir). Genç, dinamik, bilişim çağının ihtiyaçlarına cevap verebilen, eğitimde teknolojiyi kullanabilen Kimya Öğretmenlerinin, ihtiyaç olmasına rağmen boş bekletilmesi vicdanları sızlatmaktadır. Liselerdeki boş Kimya Öğretmenliği kadrolarına yeterli atama yapılmaması, genç Kimya Öğretmenlerini mağdur ettiği gibi, ülkemizin ve milletimizin geleceğine de zarar vermektedir. Gerekli atama yapılıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz ve medyada, sosyal medyada, 2016 kimya şubat ataması platformu facebook grubu üzerinde yaşadığımız mağduriyeti tüm Türkiye’ye anlatmaya devam edeceğiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Kimya öğretmeni 2 yıl önce

2016 da 2016 kimya öğretmeni atansın..pozitif bilimlerr destek...

Avatar
Kimya 2 yıl önce

Bizi de unutmadığınız için teşekkür ederiz. Gerçekten yıllardır bekliyoruz çok az atama veriliyor,teşvik payı istiyoruz şubatta atamamız artsın istiyoruz

Avatar
enes 2 yıl önce

Şubatta teşvikppayı kimyaya verilmeli. Kimya kontenjanları arttirilmali

Avatar
enes 2 yıl önce

Kimyaya gereken değer verilmeli. Ders sayısı arttırılmalıdır.

Avatar
enes 2 yıl önce

Pozitif bilim geliştirilmeli. Bu yüzden kimyaya 2016 atama

Avatar
Mehmet Ali 2 yıl önce

Lütfen artık kimya öğretmenlerinin sesini duyun ve su kontenjanı arttirin

Avatar
yorgun kimyaci 2 yıl önce

Hay Allah razi olsun sizden.kimyanin onemi anlasilmali artik.herseyde heryerde kimya var.

Avatar
Htc 2 yıl önce

Mağduriyetimizi dile getirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Kimyacılar atama bekliyor!