Öğretmen Diyarı

Kılık Kıyafet Serbestliği Kör Düğüm Oldu

Muhafazakar görüşlü olsun sol görüşlü olsun bazı sendikaların aldığı kararlar doğrultusunda öğretmenlerin son zamanlarda kılık kıyafette ölçü olmaksızın okula gittikleri gözlemlenmiştir. İşin ilginç yanı okul idaresiyle mahkemelik olan top sakallı bir öğretmen mahkemede davayı kazanmıştır. Bu dava buna benzer birçok davaya örnek teşkil edecektir. Kıravatsız sakallı kazakla okula gelen erkek öğretmenler.. mini etekle veya dar taytla okula gelen bayan öğretmenler sınırları ciddi anlamda zorluyor gözükmektedirler. 


 Tüm otoriteler ve bilim dünyası tarafından öğretmenliğin en kutsal meslek olduğu tarihler boyu kabul edilmiştir..Toplumların güzel ahlak ve ölçü konusunda model aldıkları meslek gruplarının en başında gelir öğretmenlik. Özellikle ergenlik çağındaki çocukların bulunduğu liselerde öğretmenler tarafından uygulanan bu umursamaz tutum öğrencilerin bu işi çok daha ileriye götürebileceklerinin sinyalini veriyor. İmam bir konunun sevap olduğunu anlattığında genel olarak cemaat o bir sevabı on konuya daha yayabilmektedir. Kılık kıyafette serbestlik elbette olmalıdır fakat ölçünün ne olacağıyla ilgili kimse bir şey bilmemektedir. Bu da öğretmenler ve öğrenciler tarafından suistimal edilecek bir konudur. Yani burada öğrencinin bu işi palazlandırarak çok daha ileri boyutta elbiseler giymesi kaçınılmazdır. Böyle bir durumda hiçbir öğretmenin veya idarenin müdahale etme imkanı kesinlikle olamayacaktır çünkü bu müdahale öğrenci velisi tarafından anında dava konusu olabilecek bir boyuta gelebilecektir. Bu açılardan dolayı öğretmenlerin sendikasının aldığı kararlarla dilediği gibi okula gelebilecek olması okulun homojenize yapısını hızla bozacaktır.


 Öğrenci açısından ise kıyafetle ilgili okullar anket yapmakta %50 yi geçen sayıya göre ya okul kıyafetine devam edilmekte ya da serbest kıyafet giyilmektedir. Serbest kıyafeti seçen okullarda bu durum önüne geçilemez boyutlara ulaşacaktır. Tabi okul kıyafetini seçen okullarda da öğrenciler öğretmenlerini örnek göstererek kıyafet dışı ( saç, sakal, piercing ) uygulamalarına rahatlıkla kullanabileceklerdir. Öğretmenin öğrenciye bu konuda baskı uygulamayı denemesi veliler tarafından çok rahat dava konusu olabilecektir. Gerekçe olarak öğretmenin öğrenciye kılık kıyafet açısından doğru model olmaması konusu veliler tarafından çok rahat yargıya taşınabilecek bir konu olacaktır.


Öte yandan hristiyanlık gibi  Musevilik gibi bir takım dinelrin misyonerleri için de bu konu rahatlıkla suistimal konusu olabilecektir. Veya sakalı belinde şalvar giyerek okula gelen bir öğretmeni veya böğrenciyi bu koşullarda yargı bile savunabilir.Tüm bu sıkıntı doğurması muhtemel konuların sendikalar ve bakanlık tarafından etraflıca ele alınarak yeniden değerlendirmeye tabi tutulması gerekmektedir.
Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim