Öğretmen Diyarı

Kendi Yöneticilerini Kendiler Seçti

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Siverek Eğitim-Sen Temsilciliği, temsili olarak kendi yöneticilerini kendileri seçmek için sandık başına gitti.

 İlçenin Mehmetçik İlköğretim Okulu’nda oy pusulalarını alan seçmenler, okul aile birliği, öğrenci temsilcisi ve okul yöneticisini seçmek için temsili oy kullandılar.

Siverek Eğitim-Sen Baş Temsilcisi Aynur Özbadem yaptığı açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim yöneticiliğinin işletmeci bir mantıkla yeniden düzenleyerek geçtiğimiz yıllarda yapılan sınavlarda gelen eğitim yöneticilerinin görevlerine son vererek, yerlerine açıkça torpil anlamına gelen sözlü sınav üzerinden belirlenmesi ve yine siyasi birer aktör olan valiler tarafından atanacak siyasi kadroların göreve getirilmesi için yasal düzenlemeler yapmıştır.

Eğitim-Sen yıllardır eğitimde yaşanan siyasi kadrolaşma girişimlerine dikkat çekerek eğitim yöneticilerin okullarda ya da işyerlerinde gerçekleştirilecek demokratik seçimlerle belirlenmesini ve yönetici atamalarında liyakat ve yeterlilik kriterlerinin temel alınmasını savunmaktadır. Sendika olarak talebimiz, her okulun kendi yöneticisini kendisinin seçmesi, okullarda sandıklar kurularak ve demokratik bir ortamda seçimler yapılarak eğitim yöneticilerinin siyasal atamalarla değil, okul bileşenlerinin ortak iradesi ile belirlenmesini istiyoruz” dedi.

 

 

abdullahyiğit@kamutv.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol