Öğretmen Diyarı

Kayıtlar başlamadan lisenizi seçin
 Bu hafta sonu yapılacak mazeret sınavlarıyla 2. dönem TEOG sınavları tamamlanacak. TEOG’la ilgili çalışma sırası velilere geliyor.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP) açıklandıktan sonra özel okullara kayıt işlemlerinin başlatılacağını duyurdu. Öğrenciler, YEP ilanı ile yerleştirme işlemleri için tercihlerin alınmaya başlayacağı tarihler arasında özel okullara kayıt işlemlerini yapabilecek. Uzmanlar, YEP sonuçlarını beklemeden liseleri araştırmaya başlamaları konusunda velileri uyarıyor.
TEOG Sınavlarının ikinci oturumu 27-28 Nisan tarihlerinde tamamlandı. Daha önceden bildirdikleri mazeretlerinden dolayı sınava giremeyen öğrenciler,  14 – 15 Mayıs tarihlerinde mazeret sınavına girecek. Sınavların tamamlanmasıyla tercih telaşı başlayacak ve sıra velilerin çalışmasına gelecek.
Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz konuyla ilgili önemli tespitlerde bulundu.
hatice-yılmaz
Eğitim Uzmanı Yılmaz, şunları söyledi:
“SIRADA OKUL KAYITLARI VAR” 
” TEOG sonuçları haziran ayının ilk haftasında, YEP (Yerleştirmeye Esas Puan) sonuçları ise haziran ayının son haftasına kadar açıklanır. Öğrencilerinin sonuçlarını ve yaklaşık da olsa bilen velilerin YEP sonuçlarını beklemeden şimdiden resmi ve özel liseleri araştırmaya başlaması gerekiyor. Bir okulla ilgili bilgi edinmenin en etkin yolu o okulun öğrenci ve velileri ile görüşmektir. Yaz tatili içinde okullarda öğrenci bulunmayacağından okullarla ilgili araştırmalara şimdiden başlamanız daha doğru olacaktır.
İster devlet okulu olsun ister özel okul olsun eğitim sisteminde yaşanan değişimler veli ve öğrencilerin liseden beklentilerinin de değişmesine neden oldu. Artık okulun adı, hangi puanla
öğrenci aldığı, eğitim kalitesi kadar öğrencilerine ne vereceği ve onların gelişimine nasıl katkılarda
bulunacağı giderek daha çok önem kazanıyor. Örneğin; yabancı dil öğretim düzeyi, üniversiteye
giriş sınavlarına hazırlık amaçlı calışmaları, yurt dışındaki üniversitelerle yaptığı iş birliği, sosyal
sorumluluk projelerini yönetimi, akademik ve sosyal içerikli geziler gibi öğrencinin gelişimine katkı
sağlayacak programlar giderek daha çok önem kazanıyor. Okulun öğrencilerini uluslararası öğrenci
konseyi çalışmalarına göndermek için desteklemesi ve bu konuda sorumluluk alması evrensel
değerlere sahip gençler yetiştirmesini sağlar.


Sonuç olarak, velilerin öncelikle öğrencilerini gönderecek okuldan neler beklediklerini belirlemeleri gerekiyor. Daha sonra, görüştükleri okulların beklentilerine ne ölçüde cevap verebildiğini değerlendirmeleri ve okulun cevap veremediği alanlardaki beklentilerine nasıl çözüm üretebileceklerini belirlemeleri gerekiyor. Seçebilecekleri okullarla ilgili bu araştırmaları yapan ve haziran sonunda yapacakları tercihleri bu araştırmaların ışığı altında yapan veli ve öğrenciler için yerleştikleri okul sürpriz olmayacaktır.”
Haziran ayının ilk haftasında ortak puanların ilan edileceğine ve aynı hafta içinde puanlarla ilgili itirazların yapılabileceğine dikkat çeken Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, okul seçiminde yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı;
– Çeşitli internet sitelerini inceleyerek, TEOG ve özel okullara kabul puanlarınızı yaklaşık da
olsa hesaplayın.
– Ulaştığınız yaklaşık puanlarla girebileceğiniz okulların listesini çıkarın.
– 2 Mayıs tarihinden itibaren girebilme ihtimalinizin olduğu okullara giderek bilgi alın.
– Tercih ve yerleştirme sistemi ile ilgili detaylı bilgi haziran ayı içine yayınlanacak e-tercih ve yerleştirme kılavuzunda açıklanacak. Bu kılavuzu tüm ayrıntılarına dikkat ederek inceleyip gerekli notları alın.
Özel okullar bu yılda geçen yıl olduğu gibi 5 farklı puan türü ile öğrenci alacak. MEB, TEOG
sonuçlarını ve e-tercih ve yerleştirme kılavuzunu yayınladıktan sonra özel okullarda kendi kayıt
takvimlerini açıklayacaklar. Ancak özel okullar bu yıl da geçen yıl olduğu gibi farklı puan hesaplama yöntemlerini kullanmayı sürdürecekler.
Öğrencilerin şimdiden farklı okullara göre kendi puanlarını hesaplayabilmeleri için
aşağıdaki verileri kullanmaları gerekiyor.
Amerikan Robert Lisesi: TEOG kapsamında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ile inkılap tarihi ve Atatürkçülük sınav sonuçları dikkate alınacak. Türkçe ve matematik sınavlarının katsayısı 3, diğerlerinin 2 olacak. Birinci dönem TEOG ortak sınavlarının yüzde 30'u, ikinci dönem
ortak sınavların ise yüzde 70'i hesaplamaya katılacak. En yüksek okul puanı 1000 olacak.
Puan hesaplama yöntemi;
Katsayı Kabul Puanı (KKP)= (3T1+3M1+2F1+2SB1)*0,30 + (3T2+3M2+2F2+2SB2)*0,70
Alman Lisesi: Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ile yabancı dil dersleri dikkate alınacak. Bu derslerden birinci ve ikinci dönem TEOG kapsamında alınan puanların toplamının yarısı alınarak ortaya çıkacak olan Öğrenci Kabul Puanı (OKP) kullanılacak. Türkçe'nin katsayısı 3, diğer derslerin ise 2 olacak. OKP, tam puan üzerinden hesaplanacak.
Puan hesaplama yöntemi;
OKP=(3xT1+2xM1+2xF1+2xYD1) x 0,5 + (3xT2+2xM2+2xF2+2xYD2) x 0,5
Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Özel Tarsus Amerikan Koleji:
TEOG kapsamında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ile inkılap tarihi ve Atatürkçülük sınav sonucuna göre öğrenci alacak. Birinci ve ikinci dönemde bu derslerden elde edilen puanlar toplanarak ikiye bölünecek. Ortaya çıkan sonuç öğrenci kayıtlarında kullanılacak. Birinci ve ikinci dönem sınavlarının ağırlıkları aynı olacak. Bu dört dersin sınav sonuçları eşit ağırlıkta
hesaplanacak, farklı katsayı kullanılmayacak. En yüksek puan 400 olacak. Okul ortalamaları
hesaplamaya dahil edilmeyecek.
Üsküdar Amerikan Lisesi Kayıt Puanı (KP) şöyle hesaplanacak:
(T1 + M1 + F1 + İnk.1 + T2 + M2 + F2 + İnk.2) / 2
İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi, Saint Michel Fransız Lisesi, İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi: 
Fransız liseleri TEOG kapsamında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ile inkılap tarihi ve Atatürkçülük sınav sonuçlarını dikkate alacak. Okul başarı puanı hesaplamada yer almayacak. En yüksek puan 900 olacak. Birinci ve ikinci TEOG sonuçlarının yüzde 50'si alınacak. Türkçe' nin katsayısı 3, matematiğin 2, fen ve teknolojinin 2, inkılap tarihi ve Atatürkçülük' ün 2 olacak.
Puan hesaplama formülü şöyle:
(3xT1 + 2xM1 + 2xF1 + 2xİnk1 ) x 0,5 + (3xT2 + 2xM2 + 2xF2 + 2xİnk2) x 0,5
Galileo Galilei İtalyan Lisesi ve Özel İtalyan Lisesi: Kayıtlar TEOG kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hesaplanan YEP esas alınarak yapılacak.
Saint George Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu: Bakanlık tarafından hesaplanan YEP ile
öğrenci alacak.

Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim