Öğretmen Diyarı

Kayıt Dışı Ders Büroları Hazırlık Yapıyor

Dershanelerin özel okullara dönüşümü, bu süreçten mevcut özel okulların nasıl etkileneceği, dönüşümün olumsuz sonuçlar vermemesi için alınması gereken tedbirler Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) ev sahipliğinde düzenlenen ‘Dershanelerin Dönüşümü ve Özel Okullar’ toplantısında konuşuldu.  


Özellikle kayıt dışı ders büroları ile ilgili ailelere uyarılarda bulunulan toplantıda, bu kurumlar hakkında Milli Eğitim Bakanlığı ve belediyeler tarafından yaptırım uygulanacağı için çocukların mağdur olabileceği hatırlatıldı. 


Toplantının amacı, “Dershanelerin kapatılmasıyla başlayan dönüşüm sürecinin sağlıklı biçimde yürümesine katkıda bulunmak ve özel okulların dönüşüm sürecinden olumsuz etkilenmemesi için izlenecek yolu belirlemek” olarak açıklandı. 


Dershanelerin bir kısmının 1 Eylül 2015’ten sonra kapanacağı, bir kısmının da özel okula dönüşeceği hatırlatılan toplantının sonuç bildirgesi şöyle:


Dersahnelere ve özel okullara sorumluluk düşüyor: Bu sürecin sonunda dönüşen kurumların artık bir özel okul olmanın bilinci ve sorumluluğu ile hareket etmesi esastır. Bu kurumların hedefi resmi okullardan öğrenci almak ve bakanlığımızın bu anlamdaki yükünü ve yoğunluğunu hafifletmek olmalı. Bu akış resmi okullardaki sınıf mevcutlarını makul seviyeye indirecek ve kaliteyi artıracak. Bu yönüyle bakıldığında ‘dönüşüm’ eğitimde kalitenin artması ve özel okullaşma oranının yükselmesi bakımından olumlu bir adım olarak görülebilir. Ancak bu hedefin gerçekleşmesi izlenecek yol ve yöntemlerin doğru seçilmesine bağlı. Süreç özenle yürütülmezse sektörü olumsuz yönde etkileyecek sonuçlar da ortaya çıkabilir. Bu açıdan dershanelere ve özel okullara önemli sorumluluklar düşüyor.


Bilgi birikimi okul standardına göre revize edilmeli: Dershanelerin mevcut alışkanlıklarını revize ederek, yarım asırlık bilgi ve birikimini okul standartlarını dikkate alarak kullanabilecekleri bir sistem oluşturmaları gerekiyor. Özel okulların da mevcut standartlarını koruyup ek kurslar yaparak dershanelerin boşluğunu hissettirmeyecek bir sistem oluşturmaları doğru olacak. 


Veliler bilgilendirilmeli: Sonuç olarak hem dönüşen okulların hem de mevcut özel okulların eğitim – öğretim programlarıyla ilgili yeni düzenlemeler yapma ihtiyacı ortaya çıktı. Bu konuda belirsizliği ortadan kaldırmak için kurumların velilerini bilgilendirmeleri önemli. Bu konuda velilerin de en sağlıklı bilgiyi kendi kurumlarından alabileceklerine inanıyoruz.


Kayıt dışı bürolar hazırlık içinde: Dershanelerin kapanması ya da dönüşümünü izleyen süreçte kayıt dışı ders bürolarının çeşitli adlarla faaliyet göstermek üzere hazırlık yaptığı gözleniyor. Bu Türk milli eğitim sistemi için önemli bir sıkıntı oluşturacak. Kayıt dışı kurumların bakanlığımız, sivil toplum kurumları, belediyeler ve ilgili diğer kurumlar tarafından titizlikle takip edileceğini ve bunlara geçerli yaptırımların uygulanacağına inanıyoruz. Ancak velilerin de bu kayıt dışı ve yetkisiz kişi ve kuruluşlara itibar etmemesi gerekiyor. Bu tür yerlere devam eden öğrenciler, yapılacak müdahalelerle mağdur olacak ve en büyük zararı onlar görecek.
Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim