Öğretmen Diyarı

KATSAYI KALKINCA MESLEK LİSESİNE İLGİ ARTTI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Yıldırım, 28 Şubat süreciyle getirilen üniversiteye girişte katsayı uygulamasının 2009'da kaldırılmasının ardından mesleki ve teknik eğitimi tercih eden öğrenci sayısında büyük artış yaşandığına dikkati çekerek, "2009'dan itibaren yüzde 27'lere düşen mesleki ve teknik eğitim öğrenci oranı, katsayının kaldırılmasının ardından kademeli olarak artarak, geçen eğitim-öğretim yılında yüzde 54'e ulaştı. Böylece, Türkiye, mesleki ve teknik eğitimde okullaşma oranında, yüzde 46 olan OECD ortalamasının üzerine çıktı" dedi.

 

OKUL ÇEŞİTLERİ BİRLEŞTİRİLDİ


Mesleki ve teknik eğitim okullarında 3 bin 296 okul ve 1 milyon 875 bin 599 öğrencinin bulunduğunu belirten Yıldırım, özetle şunları söyledi:

“Mezunların işgücüne katılım oranı yüzde 65 düzeyindeyken, mesleki ve teknik lise mezunlarının yüzde 25-30'u üniversiteye devam ediyor. Mesleki ve teknik eğitimde geçen yıl yapılan düzenlemeyle 22 okul çeşidi mesleki ve teknik Anadolu lisesi altında birleşti. Ayrıca, Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve eylem planını uygulamaya başladık. Eylem planına göre, mesleki ve teknik eğitimde kalite güvence sistemi kurulacak. Böylece okulların belli standardın üzerinde kalması ve bu standardı taahhüt etmelerine ilişkin çalışma yapılacak ve mezun öğrencilerin iş dünyasına daha kolay geçebilmeleri için çalışılacak.


ÖĞRENCİ SAYISI 638 BİNE ULAŞTI


TEOG sonuçlarına göre mesleki ve teknik eğitimi tercih eden öğrenci sayısı 2014-2015 döneminde 638 bine ulaştı. Mesleki ve teknik liselerin, kısa vadede meslek edinmek isteyenler için değil, aynı zamanda üniversiteye devam etmek isteyenler için de fırsatlar içeriyor. Meslek lisesi 9. ve 10. sınıf öğrencileri fizik, kimya, matematik ve biyoloji derslerini zorunlu olarak, 11. ve 12. sınıf öğrencileri de seçmeli olarak alabiliyor. Teknik lisesi öğrencileri de bu dersleri 4 yıl boyunca zorunlu olarak alıyor. Böylece lise eğitiminin ardından üniversiteye gitmek isteyen öğrencilerin akademik eğitimine de destek veriliyor.


MEMNUNİYET DÜZEYİ YÜZDE 80


Yapılan araştırmalara göre, mesleki ve teknik eğitim mezunu ve sektörde çalışan öğrencilerin okulda edindikleri becerilerden memnuniyet oranı yüzde 80 düzeyinde. Sektörün öğrencilerden memnuniyeti ise yüzde 70'in üzerine çıktı.


ENERJİLERİNİ KENDİLERİ ÜRETECEKLER


Mesleki ve teknik eğitimde Türkiye'de bir ilki hayata geçireceğiz. Ankara’da yeşil teknoloji konusunda uluslararası eğitim merkezi olarak faaliyet gösterecek bir okul yapmayı  planlıyoruz. Bu okulun iş ve işlemleriyle ilgili ihale aşaması Ankara Valiliği tarafından yürütülüyor. Burada yenilenebilir enerji ile ilgili 3 yıl önce bir alan açtık. Öğrenciler, bu okulda rüzgar ve güneş enerjisi gibi dallarda eğitim alacaklar, bina ise kullandığı enerjiyi tamamen kendi üretecek. Yani okul tamamıyla akıllı bir okul olacak.


3. HAVAALANINA PERSONEL TAKVİYESİ


Mesleki ve teknik eğitimde ilk defa uygulamaya konulacak sivil havacılık alanı yer hizmetleri öğretim programı geliştirilecek ve uygulamaya konulacak. Ülkemizde dünyanın en büyük 3. havaalanı yapılacak. Bununla birlikte yer hizmetleri alanında çok fazla elemana ihtiyaç olacak. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için sivil havacılık yer hizmetleri öğretim programını taslak olarak hazırladık. Önümüzdeki yıl, bunu uygulamaya koyacağız.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim