Öğretmen Diyarı

KASIMDA ÖĞRETMEN AŞKI BİR BAŞKADIR !!!

KASIMDA ÖĞRETMEN AŞKI BİR BAŞKADIR !..

 

Bu sene KASIM ayı beklenenden biraz erken geldi! Diyeceğim ama okurlar “Nasıl olur böyle bir şey? İcat çıkarma, icat çıkarma!” diyecekler. Tabii sizler de haklısınız. Kasım ayı hiç erken gelir mi? Ama geliyor işte! Bakın internetteki haberlere, sosyal medyanın gündemine, bankaların promosyonlarına, mağazaların indirimlerine… Hepsinde bir telaş bunun yanında çok kıymetli bürokratlarımızdan değerli millet vekillerimizden ve eğitim camiasının önde gelen yazarlarından birer kuplelik açıklamalarla süslenen 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajları ve haberleri Kasım ayının erken geldiğini göstermiyor mu?

 

Fazla sevinmemek gerek bu tür haberlere. Neden mi derseniz? 24 Kasım’ı 25 Kasım’a bağlayan gece bu yazılanların hepsi bir sonraki senenin 24 Kasım’ına kadar dondurulmak için derin dondurucuya kaldırılır…(Hep öyle olmadı mı ?)

 

Eğitim camiasında 24 Kasımda müjdeli haberlere rastlamayan yoktur. Herkes kıyısından köşesinden bir habere evinde sınıfında öğretmenler odasında ya da mahallesinde eşlik etmiştir. Güzelim haberlere! “Mehmet Hocam hadi hayırlı olsun sizin maaşlara 300 TL  ek ödeme varmış!.. Gazeteden okudum!” diyen mahalle bakkalından, Öğretmenler odasında “Öğretmenlerim hadi gözümüz aydın bu seneden itibaren her 24 kasımda birer maaş ikramiye verilecekmiş  internette yazıyor!” diyen öğretmen arkadaşlarımıza kadar herkes. Hatta oradan da “Duydun mu bugün televizyonda öğretmenlere 600 TL kira yardımı verilecekmiş dediler! Hadi yaşadık!” diyen aile bireylerine  kadar her kesimden birileri bu “Müjdeli!” haberlere eşlik ediyor.

 

Geçen sene gündemi sarsan 24 Kasım müjdelerine bir bakalım! Arkasından da bu senenin müjdeli haberlerine kulak kabartalım.


Öğretmenlerin ek göstergesi 3000'den 3600'e yükseltiliyor:
Maliye Bakanlığı, memurlar arasındaki maaş dengesizliğini gidermek için ikinci perdeyi açıyor. Ek gösterge dengesizliğini ortadan kaldıracak çalışma ile öğretmen ve emeklilerinin 3000 olan ek göstergesi 3600'e yükseltilecek. (Unuttuk bile değil mi?)


Öğretmenler emekliliğe sıcak bakacak:
Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, ek gösterge düzenlemesi ile, emekli öğretmenlerin maaşlarına 270 TL'den başlayan zam yapılması planlanıyor. Bu artıştan mevcut öğretmenler de emekli olduklarında yararlanacak. Emekli öğretmenlerin aylıklarındaki zammın, maaş düşüklüğünden dolayı emekli olmayan öğretmenleri de teşvik edeceği belirtiliyor. (Ya ya nasıl da sevindirik olmuştuk hatırladınız mı?)


Öğretmenlere bir maaş ikramiye:
18. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu'nda 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün kutlandığı ay öğretmenlere birer maaş ikramiye verilmesi ve ek ders saat ücretinin 12 TL'ye çıkarılması önerisi benimsendi.

 

Öğretmenlere kariyer basamağı: Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünden bir grup, katıldığı bir sempozyumda, yeni sistemde uzman öğretmenlerin maaşında 200-250 TL'lik bir artışın hedeflendiğini belirtti. Yılmaz, kıdemli uzman öğretmenlere 250-450, başöğretmenlere de 450-550 TL arasında zam amaçlandığını kaydetti. Yeni kariyer sisteminde ilk basamaktaki öğretmenlere de derecesine göre 60 TL'ye kadar zam gündemde. (Vay be ne günlerdi! Kimse hatırlamıyor ama değil mi?)

 

Doğuda görev alacak öğretmenlere teşvik

2013 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı Eki, Resmi Gazete'nin 23 Ekim 2012 tarihli nüshasında yayımlandı.

1-     Öncelikle öğretmen istihdamına dair bir strateji belgesinin hazırlanacağı,

2-      Eğitim Fakültesi kontenjanlarının, ihtiyaca göre yeniden belirlenmesi,

3-     Öğretmen atamamalarında bölgeler itibariyle öğretmen ihtiyacını giderecek teşvik edici bir sistemin kurulacağı, hususu yer almıştır. Tedbirin açıklamasında, teşvik edici yaklaşımın ne olacağı net olarak belirtilmemiştir. (Hafızamıza bir kere daha danışalım bakalım hatırladık mı?)

 

İşte gecen seneden seçtiğim birkaç Müjdeli haberden sonra bu senenin Müjdeli haberleri ile baş başa bırakayım sizleri… Her senenin değişmeyen müjdeli haberleri: “Bir maaş ikramiye!” ile  “Öğretmenlerin kariyer basamağı!”

 

 

Doğuda görev alacak öğretmenlere teşvik

 

Bakanlık Programına 2014 yılı içerisinde doğuda görev alacak öğretmenlere teşvik konusunu da ekledi. Doğuda görev yapan yada yapacak öğretmenler için Maaşlarına 600 TL gibi bir meblağ ekleyerek (Kira yardımı) batıya tayinlerin azalmasını hedefliyor. Ayrıca doğuda görev yapan öğretmenler için maaşlarında belli bir artışa gidileceği ve bu artışında hizmet yılı ve hizmet bölgesi ne göre ayarlanacağı söyleniyor.

Alan Değişikliği İptal Hakkı

Alan değişikliği hakkı geliyor! Bakanlığın alan değişikliğinden beklediği performansı görememesi ve alan değiştiren birçok öğretmenin geçtikleri alanlardan memnun olmamaları ve yoğun veli şikâyetleri neticesinde öğretmenleri yeniden eski alanlarında döndürecekleri ve bu işleme de Kasım ayı içerisinde başlayacağı söyleniyor.

On binlerce öğretmen arkadaşımızın canına tak eden ve bir an önce bu sorunun çözülmesini bekleyen öğretmenlerimiz için en sevindirici “Müjde!” olsa gerek.

İlk Atama

Sayın müsteşarın gecen gün twitter hesabından yaptığı açıklama resmi nitelikte olduğu için bu büyük bir müjdedir. 9 Eylülde ataması yapılıp göreve başlamayan öğretmenlerin yerine yeniden atama yapılacağı ve bu rakamın da 1000 civarında olacağı bu atamanında en kısa sürece yapılacağını bildirdi.

Bunun yanında Eğitimci yazar Abdullah Damar hocamızda 15 bin civarında bir şubat ataması olacağı konusunda duyumlarını aktarmış twitter hesabında…

 

 

Özür Grubu Atama

Sayın müsteşarımızın müjdeli haberlerinden biride Ekim ayında göstermelikte olsa yapılan ve on binlerce İl içi özür grubunun mağdur olduğu özür grubu atamalarının Şubat ayı içersinde yeniden yapılacağı bunun yanında İl dışı tayinlerinde alınacağını ama önceliğin İl içinde olacağını açıkladı.

Öğretmenlere Rotasyon

Başbakan'ın memurlara rotasyon sözünden en fazla etkilenecek meslek grubu memurların 1/3 oluşturan öğretmenlerimiz bu “müjdeli!” Haberden faydalanacak. Asker ve Polis gibi meslek gruplarına yıllardır uygulanan şark görevinin öğretmenlere de getirileceği söyleniyor.

 

Milli Eğitim camiasında görev yapan öğretmenlerimizin bir kısmı yıllardır Doğu ve Güneydoğu illerinde çakılı kalırken, zorunlu hizmet affı sayesinde hayatında hiç zorunlu hizmet görmemiş yüz binlerce öğretmende göreve başladığı yerde hizmete devam ediyor olması bu müjdeli haberin verilmesine öncülük etti. Sanırım haberlerin içinde en gerçekçi olan müjde de bu. (Ya da inanmak istediğimiz gerçekleşmesini en içten duygularla arzuladığımız; adalet ihtiyacını gidereceğini zannettiğimiz müjdeli haber!)

 

Daha bunlar gibi çok güzel ve bir o kadarda anlamlı 24 Kasım Öğretmenler günü mesajları geliyor…

Geçen yıl da söylediğim gibi yine yeniden akademik ve sosyal yönden donanımlı bireyler yetiştiren, özgürlüğü, bağımsızlığı, ulusal egemenliği ve demokrasiyi koruyan şu an şarkın en ücra köşelerinde görev yapan,dağ köylerinde elektriği suyu 3-4 gün gelmeyen köylerde çalışan ayda bir il/ilçe merkezine inebilen devletin şefkatini oralara kadar götüren ve bir sobanın verdiği sıcaklığı oradaki yavrularımıza veren fedakar öğretmenlerimizin hakkını bu “MÜJDELERLE !” ödeye bilir miyiz ? (Burada herkesin yutkunarak bir müddet sustuğunu hissediyorum.)

Kasımda aşk başkadır adlı romantik bir film vardı. Filmde akıllara kazınan hoş bir replikle yazımı bitireyim: “Seni sevdiğimi bilmeni değil, seni sevdiğime inanmanı istiyorum. Çünkü inanmak kalp ile; bilmek beyinle yapılan bir şeydir ve ben, kalbini beynine tercih ederim…”

Bizlerde müjdeli haberler için kalpleri tercih ediyoruz…

Biraz “erken!”olacak ama şimdiden öğretmenlerimizin  ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ” Kutluyorum!..

 

Metin MEMİŞ

 

 haber kaynağı:kamudanhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim