Öğretmen Diyarı

Kasım'da Yapılacak Olan Öğretmen Ataması Çoğunlukla Batıya Olacak
 Milli Eğitim Bakanlığı 15 bin öğretmen ataması için çalışmalarını sürdürüyor. Eylül ayında yapılacak atamalardan sonra Kasım ayında 15 bin öğretmen ataması daha yapılacak. Kasımda yapılacak olan atamalarda genellikle batı illerine kontenjan açılması yüksek ihtimal gibi görünüyor.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası tüm kurumlarda olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığında da FETÖ terör örgütüne mensup personel ihraç edildi. Bu ihraç sonrası Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen ihtiyacı da artmış oldu. Bu ihtiyacı karşılamak için Milli Eğitim Bakanlığı 15 bin öğretmen ataması daha yapacak.. Bunun müjdesini Sayın Bakan İsmet Yılmaz verdi. Kasım ayında yapılması muhtemel olan öğretmen atamasında şimdiden kontenjanlar ve karoların nerelerde açılacağı merak konusu oldu.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü de bu konuyla ilgili açıklamada bulunmuş ve bu kadrolardan bir kısmın batıya ayrılacağını ifade etmişti. Görevden ayrılan personelin listesi incelendiğinde karşımıza çıkan sonuçlara göre öğretmen ihracı daha çok batı illerinden olmuş. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Çanakkale, Bursa, Adana ve Konya gibi büyükşehirlerde öğretmen ihracı bir hayli fazla. 

Bu bölgelerde oluşan öğretmen ihtiyacının karşılanması için Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki atamalarda bu bölgelere yoğunlukla atama yapacaktır. 

Öğretmen adayları arasında yüksek puanlar alanlar ilk atamada kalkınmada öncelikli illere atanacakken; onlardan daha düşük puan alan öğretmen adaylarının batı illerine atanması yüksek ihtimaldir. Öğretmen adaylarının arasından risk almak isteyenler olursa ikinci atamayı beklemek daha karlı olacaktır.

www.gazeteegitim.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim