Öğretmen Diyarı

Kasım ayı ek dersi nasıl hesaplanmalı?

Kasım ayı Ek ders yönünden bazı soruişaretlerinin olduğu bir ay. Liselerde sorumluluksınavları, Ortaokullarda ise TEOGS sınavları vardı.


1- Liselerde sorumluluk sınavları yeni OrtaöğretimKurumları Yönetmeliğine göre ilk kez tek yapıldı.


Bu sınavlardaki ücretle ilgili olarak; Liselerde sorumluluk sınavları sorunu başlığıyla ele aldığımızyazıda;


"sınavda görev yapacak öğretmenlere her sınav görevi için 5 saat ek ders ödenecektir."


Şeklinde değerlendirmede bulunmuş ve gerekçelerini de ortaya koymuştuk. Okulidarelerinin ücret hesaplarken bu hususa dikkat etmeleri ve Sorumluluk sınavlarında görev alanöğretmenlere oturum başına 5 saat ücret yazmaları gerekmektedir.


2- İlk kez yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOGS)'de görev alan ya da görevalmadığı halde okulu tatil edilenöğretmenlerin/yöneticilerin ek ders görevi;


Öğretmenlere Perşembe günü sınav için ( 3 ders olmasına rağmen) tek oturum ücreti olan 5 saat ücretödenecektir.


Cuma günü görev alan öğretmenlere de 5 saat ücret ödenecektir.


İki günde de görev alanlara 10 saat ücret ödenecektir.


Her gün için 3 dersten aralıklı olarak sınav yapıldığı halde her bir günün tek oturum olarakdeğerlendirilmesi sendikaların tepkisine yol açmış olup bakanlık bu konuda ısrarlıdır. Sendikaların görüşü (ki bizim de desteklediğimiz görüş) her dersin bir oturum sayılarak her gün için 15 saat ücret ödenmesigerektiği yönündedir.


Sendikalar konuyu yargıya taşımaktadırlar. Bu sorunu yargı çözecek gibi görülmektedir.


Sınavda görev alan öğretmenler sınav görevlerine dayalı (Perşembe 5 saat, Cuma 5 saat) ücretlerinin yanı sıra o gün ders yapmış olsalardı yani sınav olmasaydı almaları gereken ücretleri de alacaklardır.


Sınavda görev almayan öğretmenlerin o günlerde okulları tatil edilmişse 2012 Toplu sözleşme gereği bakanlıkça tatil ilan edildiğinden o gün ders yapmış gibi ücretlerini alacaklardır.

Bu konularda hukuki değerlendirmelerimiz bu şekilde olup bakanlığın ülke genelinde duyuru yapmasıyöneticileri rahatlatacaktır.

Maksut BALMUK

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Gzde G. 2 yıl önce

Hani ücretli öğretmenler? Onlar üvey evlat mı da onların ücretleri kesiliyor? Yeri gelince ücretli de kadrolu da okulun öğretmeni ama iş maaş vermeye gelince 'Dur bakalım sen ücretlisin!'. Ne güzel adalet.