Öğretmen Diyarı

Karnesi Zayıf Öğrenciye Nasıl Davranılmalı

2014-2015 Eğitim Öğretim yılının 1. yarıyılı 15 Eylül Pazartesi 2014'te başlamıştı ve 23 Ocak 2015 cuma günü sona erecek. Bilindiği gibi 20 milyon civarında öğrenci karne alacak. Kimi öğrencilerin karnesi iyi olurken kimisininkinda da kırık notlar bulunacak.

 Eğitim uzmanları karnesinde zayıf bulunan özellikle ortaokulun sonlarında okuyan öğrenciler ile lise öğrencilerilerine dikkatli davranılması gerektiğini vurguluyor. Karne notlarının bir kısmı zayıf olan öğrencilere zayıf olmayan kısımdaki dersler işaret edilerek desteklenmesi gerekiyor. Karnesi zayıf öğrenciyi aşağılamak veya kişiliğine zarar getirecek herhangi bir eylemde bulunmak öğrencilik kimliğine zarar vermektedir.

 Öğrencileri öğütlemek, ders çalışmalarını sağlamak, okula devamını sağlamak gibi onlarca konudan sorumu olan öğrenci velileri bu konuda da hem öğrenciye hem de topluma sorumluluk duymaktadır. Bu sebepten ve sebeplerden dolayı karnesinde zayıf olan öğrencilere ters bir şey söylemek o çocuğu okulundan, derslerinden ve arkadaşlarından daha çabuk koparabilmektedir.

 Sonuç olarak ders, karne ve kişilik bire bir uyumluluk göstermeyebilir. Yine de velilerin karneleri %90 dikkate alıp ellerinden geleni yapması gerekiyor. Bu konuda veliler okullar tarafından zaman zaman uyarılıyor. Somut olarak ''Güveniyoruz sana'' mesajı verilen çocukların diğer çocuklara oranla daha başarılı oldukların ortaya çıkmıştı. 

Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol