Öğretmen Diyarı

Karneleri Erken Veren İdarecilere Soruşturma Açılacak

 Önümüzdeki cuma günü(23.01.2015) 20 milyondan fazla öğrenci ile 1 milyona yakın öğretmen 9 Şubat Pazartesi gününe kadar 2 haftalık bir sömestr tatili yapacak. Yıllardan beri alışılagelmiş olarak karne günleri karneler çoğu okulda erken verilir ve okul tatil edilirdi. Bu yıl durumlar biraz daha farklı olacak.

 Cuma günü son ders zilinin çalmasına dek öğretmenler ve öğrenciler yasal olarak okulda beklemek zorunda ve yine yasal olarak karne günü okula ders programı zamanına göre öğretmen ve öğrencilerin vaktinde gelmesi gerekiyor. Karnenin verileceği gün okula geç giden veya erken ayrılan okul müdürü hakkında soruşturma açılacak. Okul müdürü yanı sıra müdür yardımcısı veya yardımcıları da soruşturmaya müdahil olacak.

 Edinilen bilgiye göre İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden yetkililer e-okul verilerine göre son ders saatinin bitmesine yakın okullara ''Baskın'' gibi ziyaretler gerçekleştirecek. E-okul'da belirtilen saatlerde okulda öğrenci ve öğretmen ile karşılaşamayan yetkililer ilgili okulun müdürüne soruşturma açılmasını sağlayacak. Okul yöneticilerinin başını ağrıtabilecek uygulama için karne gününde özellikle vaktinde okula gidilmesi ve son ders zili çalana kadar gün boyu okulda beklenilmesi gerekiyor.

 Öte yandan bu yıl ilk defa birinci, ikinci ve üçüncü sınıfların karnelerinde 1(bir), 2(iki), 3(üç), 4(dört), 5(beş) yazmayacak. Bunların yerine ''Geliştirilmeli'' , ''İyi'' ve ''Çok iyi'' şeklinde değerlendirmeler yapılacak. Ayrıca 1. sınıftan 8. sınıflara kadar sınıf mevcudunun %20'si kadar öğrenciye yasalarda öngörülen şekli ile ''İFTİHAR'' belgesi düzenlenecek ve öğrenciye verilecek. 

Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim