Öğretmen Diyarı

Kapatılan köy okulları yeniden açılsın!

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem ve Ali Şeker, kapatılan köy okullarının tekrar açılması için TBMM Başkanlığına kanun değişikliği teklifi sundu. Eğer teklif kabul edilirse sayıları 350 bini bulan “atanamayan öğretmen” sorununa da çözüm olacak.

Erdem ve Şeker’in TBMM Başkanlığı’na verdiği teklifin gerekçesinde, “Taşımalı sistemde köylerin gruplaştırılarak eğitimin merkezi durumda olan bölgelerdeki okullara aktarılmasıyla birlikte köylerde yaşayan çocuklar okullara ulaşma noktasında birçok sıkıntı yaşamaya başlamıştır. Bazı çocuklar ulaşım zorluğu veya ulaşımını pahalılığı gibi nedenlerden dolayı eğitim hayatına bir süre ara vermek zorunda kalırken, bazı çocuklar da okullar açıldıktan sonra bile en az 3-4 ay eğitim hayatına tam olarak adapte olamamaktadır. Benzer şekilde, onlarca çocuğun taşımalı sistemde hayatını kaybettiği de yazılı ve görsel medyada haberlere yansımıştır” denilerek şöyle devam edildi:

“Köy okullarının kapatılması, köylerde büyük özverilerle çalışan öğretmenleri de olumsuz etkilemektedir. Köylerde öğretmenlerin sadece çocukları eğitme görevini değil, bölgede akil insan olma niteliğini de taşıdığı dikkate alınırsa, köy okullarının kapatılmasının kırsal kalkınmayı ve aydınlanmayı ne derecede olumsuz etkileyebileceği de daha iyi anlaşılacaktır. Köy okullarının açılması sadece kırsal kalkınmayı sağlamayacak, aynı zamanda atanamayan öğretmenlerin de yıllardır süregelen atanma sorunlarına önemli bir çözüm kaynağı olacaktır. Okula başlama yaşıyla ilgili düzenleme yapılan yeni sistemle birlikte ilkokulda öğrenci sayısında artış olacağından, kapatılan köy okullarının açılması, köylerde yaşayan insanlar için bir zorunluluk haline gelmiştir. Yaklaşık 17 bin okulun taşımalı sisteme geçildikten sonra kapatıldığı ve onlarca çocuğun taşımalı sistemde yaşadığı sıkıntılar dikkate alındığında, köy okullarının açılması, hem ulaşım masraflarının ve sürelerinin azalması açısından maddi olarak, hem de çocukların büyüdükleri, tanıdıkları ve ailelerine yakın ortamlarda eğitim alması açısından zihinsel ve psikolojik olarak olarak daha iyi bir eğitim ve öğretim sürecinin önünü açacağı açıktır.”

Erdem ve Şeker, hazırladıkları kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na verdi.

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol