Öğretmen Diyarı

Kapatılan iki üniversitenin yerine yenileri kuruldu
15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan iki üniversitenin yerine yenileri kuruldu. FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan İzmir Üniversitesi’nin yerine İzmir Demokrasi Üniversitesi, Gediz Üniversitesi’nin yerine ise Bakırçay Üniversitesi kuruldu. Ayrıca İstanbul’da da vakıf üniversitesi olarak Beykoz Üniveristesi kuruldu.
Dün gece torba yasa içinde Meclis’te kabul edilen yasayla kuruluş izni verilen okulların kapatılan üniversite binalarında eğitim vermesi beklenirken, akademisyen kadrosunun da yine bu okullardaki FETÖ mağduru olan akademisyenlerden oluşması konusunda çalışma yürütüleceği, bu akademisyenlere öncelik verileceği kaydediliyor.
TERCİHLER 23-26 AĞUSTOS’TA

Bu arada, kapatılan üniversite öğrencileri, YÖK’ün aldığı karar dahilinde 23 Ağustos 2016 Salı gününden, 26 Ağustos 2016 Cuma günü saat 23.59'a kadar alınmasına kadar yeniden tercihte bulunarak yeni üniversitelerine yerleştirilecek. Öğrencilerin yeni kurulan bu iki üniversite için de tercih yapabilmesi bekleniyor.
YENİDEN HUKUK FAKÜLTESİ
İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde yer alan bölümler şöyle;
Eğitim Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Tıp Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Yabancı Diller Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Meslek Yüksekokulu
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sosyal Bilimleri Enstitüsü
“CHP 15 ÜNİVERSİTE İSTEDİ 2 YENİ ÜNİVERSİTE KURULDU”

Konuyu sozcu.com.tr’ye değerlendiren CHP Bursa Milletvekili ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Ceyhun İrgil, “CHP olarak kapatılan 15 üniversitenin devlete dönüşmesini istedik. Herkesin mağduriyetinin giderilmesi için. Sadece iki tanesine izin çıktı. Hepsi için bu yapmalıydı. Çünkü diğer çocuklara haksızlık oluyor. Bu ayrımcılık yapılmamalıydı” diye konuştu.
“YETMEZ AMA EVET”

15 üniversite için ısrar ettiklerini, iki tanesi için “Yetmez ama evet” dediklerini anlatan İrgil, “Bunun emsal oluşturuacağını, diğer üniversitelerin açılması için bir yol oluşmasını düşünüyorum” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
mağdur veli 1 yıl önce

üniversiteler kapandı.çocuklar dağıtılacak.diploma ben mezun olacağı okulun diploması olmalı.ben üçü üniversite biri lise öğrencisi okutan veliyim.kredi çektim.erken kayıt yaptırdım.mayıs ayında.peki yatırdığım ücret şimdi ne olacak.bu ücret çocuğumun gideceğ, yeni üniversitede geçerlimi.ya ödenmezse ben tekrar o ücreti nerden bulacam.tabi ki çocuk kayıt yenileyemediği için okulu bırakacak.çocuğun boşa gidecek iki yılına mı yanayım.yoksa ödediğim o parayamı.diğer çocuklarımın rızkından kestim.memurum.şimdi ne olacak.bu ücretler içinde açıklama yapılmalı

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim