Öğretmen Diyarı

Kapatılan askeri okullardaki öğrencilerin nakilleri başladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, kapatılan askeri okullardaki öğrencilerin il ve ilçelerdeki nakil komisyonlarına 22 Ağustos’a kadar başvuru yapmaları gerektiğini söyledi. Bununla birlikte FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan okullar içinse nakiller, 30 Eylül 2016’ya kadar yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, 24 TV'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Tekin, FETÖ´nün darbe girişiminin ardından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 5 askeri okulun kapatıldığını ve kapatılan askeri okullardaki öğrencilerin il ve ilçelerdeki nakil komisyonlarına 22 Ağustos´a kadar başvuru yapmaları gerektiğini bildirdi. Kapatılan okullarda, 10, 11 ve 12. sınıflara denk düşen sınıflarda toplam 3 bin 103 öğrencinin kaydının bulunduğunu belirten Tekin, bu öğrencilerden il ve okul türlerine göre tercih alacaklarını, tercihlerin öğrencilerin liseye girdiği yıl SBS ya da TEOG sistemlerinin hangisinden puanı varsa ona uygun yerleştirme yapacaklarını hatırlattı.

Tekin, “Kapatılan askeri okullardaki öğrencilerin il ve ilçelerdeki nakil komisyonlarına 22 Ağustos’a kadar başvuru yapmaları şart. Bu tarihe kadar başvuru yapmayanları, puanlarına göre resen yerleştireceğiz” bilgisini verdi.

KLAVUZ YARIN YAYINLANACAK

Açığa alınan öğretmenler hakkında herhangi bir ihraç kararının verilmediğini, soruşturmalar neticesinde ihraç edilen öğretmenlerin belirlenmesinin ardından öğretmen ihtiyacına ilişkin sayının yeniden tespit edileceğini ifade eden Tekin, ilk etapta alınacak sözleşmeli öğretmen sayısının Başbakan Binali Yıldırım'ın yaptığı açıklamaya göre 15 bin olduğunu aktardı.

Sözleşmeli öğretmenlikle ilgili ayrıntılı bilgilerin yer alacağı kılavuzun yarın yayınlanacağını belirten Tekin, “8 Ağustos tarihi itibarıyla sözleşmeli öğretmen adaylarımızdan ön başvuruları alacağız. Sözleşmeli öğretmenliğe başvuranlar için ülke genelinde 18 sınav merkezinde mülakat merkezleri kuruldu” dedi.

Öğretmenlerin yeni eğitim öğretim döneminde göreve başlayacaklarını ifade eden Tekin, sözleşmeli öğretmen alımıyla ilgili genel koşullarda hiçbir değişiklik yapılmadığını vurguladı.

“KOPYAYA BULAŞANLARI ZATEN İHRAÇ ETMİŞTİK”

Tekin, 2010 KPSS´de genel kültür-genel yetenek bölümlerinin iptaline ilişkin olarak şunları söyledi: “Dün Sayın Başbakanımız da açıkladı. ‘Kopyaya bulaşmayan, herhangi bir suç işlemeyen kimseyi mağdur etmeyeceğiz’ dedi. 2010 KPSS ile kamuya atanan 80 bin dolayında kamu personeli var. Bakanlığımız bünyesinde de 45 bin dolayında öğretmen, 2010 KPSS skorlarını kullanarak atanmış durumda. Bu arkadaşlarımızın tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok. Bunların içerisinden haklarında kopya sebebiyle soruşturma ya da yargı süreci devam eden sayı dışındakilerin etkilenmeyeceğini Sayın Başbakanımız zaten deklare etti. Bizim de elimizde o rakam belli zaten. Daha önce yargılama süreci devam ederken yargı makamları, mahkemeler bize bu rakamları isim isim bildirmişlerdi. Biz zaten bu arkadaşlarımızı ihraç etmiştik. Kopyaya karışmayanlar dışında hükümetimizin alacağı bir karar olursa bizim bakanlığımıza etkisi olmayacaktır. Bu anlamda kopyaya bulaşan, kopya nedeniyle yargılama sürecinde ismi olanları, kopya çektiği kesinleşen isimleri zaten ihraç etmiştik.”

Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim