Öğretmen Diyarı

Kanun zoruyla dershane kapatmaya iş dünyası da \'hayır\' diyor

ARİF BAYRAKTAR - İSTANBUL

Dershanelerin kapatılmasına yönelik hazırlanan taslağa iş dünyasından tepkiler çığ gibi. İşadamları, dershanelerin kapatılmasının kayıt dışına yol açacağı uyarısında bulundu. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, kapatmayı realist bir yaklaşım olarak görmezken, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Önce ezbere dayalı eğitim kaldırılmalı.” diyor.

 

\"\"

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershaneleri kapatmak için hazırladığı kanun taslağına iş dünyasından tepkiler büyüyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun “Dünyada dershaneleri yasaklayan ülke yok.” açıklamasının ardından iş dünyasının temsilcileri de girişimin yanlışlığına dikkat çekti. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, eğitimde fırsat eşitliği sunan dershanelerin kapatılmasını realist bir yaklaşım olarak görmediklerini söyledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Mevcut yöntem sıkıntıyı çözmez. Diyalog devreye girmeli.” derken Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, Güneydoğu’da açılım sürecinde elde edilen kazanımlara darbe vurulacağı uyarısında bulundu. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Mustafa Koca da Cumhurbaşkanı Gül’ün “Öncelikle dershaneleri doğuran sebepler kaldırılmalı.” sözüne dikkat çekti.

18 bin üye işadamı bulunan İstanbul Sanayi Odası’nın Başkanı Erdal Bahçıvan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershanelerle ilgili yaklaşımının toplumsal gerçekler açısından realist olmadığını söyledi. “Konunun aklıselime ve diyaloğa ihtiyacı var.” diyen Bahçıvan, eğitim alanında memnuniyet verici gelişmeler olmakla birlikte kalite ve fırsat eşitsizliğinin varlığını halen sürdürdüğünü kaydetti. İSO Başkanı, dershanelerin öncelikle eğitimde fırsat eşitliği sunduğunu, eğitim kalitesinin düşük olduğu bölgelerden birçok yoksul öğrencinin, dershaneler sayesinde iyi üniversiteleri kazandığını ifade etti. Bahçıvan şu değerlendirmeyi yaptı: “Bugün bu dershanelerde çalışmakta olan on binlerce öğretmen ve hizmetlinin ne olacağı da belirsiz bir konudur. Sayıları 3 binin üzerinde olan bu dershaneler için getirilen çözümde, öyle anlaşılıyor ki kararın istihdam, teşebbüs hürriyetine aykırılık ve kayıt dışılığı özendirme boyutu da fazla düşünülmemiş. Dolayısıyla bu sürecin tüm kesimleri belirsizlik ve endişeden uzaklaştıracak bir aklıselim eşliğinde, diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz.”

    57 bin üyesi bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, önce ezbere dayalı eğitimin kaldırılmasını istedi. Büyükekşi, Türkiye’de eğitim sisteminde sorun olduğunu ve ıslah edilmesi gerektiğini vurguladı. Büyükekşi, “Bunu çözerken dershanelerin eğitim sistemi içindeki yerini, bundan sonraki konumunu belirlemek için bazı düzenlemelere ihtiyaç olabilir. Ancak bunu yaparken diyalog içinde olmalıyız. Konunun bütün tarafları şeffaf bir iletişim ortamında bir araya gelmeli. Dershanelere karşı olma ya da olmama gibi bir bakış açısı ile eğitim meselelerini çözemeyiz.” şeklinde konuştu. Büyükekşi, teknik olarak konuşulup itirazların dile getirilmesi gerektiğini belirterek, “Bunları konuşurken doğrusu ne ise onu bulmaya dönük yapıcı yaklaşımlar sergilemeliyiz. Bu toplantılardan çıkacak netice dershanelere olan ihtiyacı pekiştiriyorsa yol haritası böyle çizilmeli. Aceleye getirilmeden konu ele alınmalı.” dedi. TİM Başkanı, TOBB Eğitim Meclisi’nin gelecek hafta toplanacak olmasının bu yönde atılmış faydalı bir adım olduğunu vurguladı.   

    Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak da başka kurumlarda Doğu’da çalışan öğretmenlerin Batı’ya gitmenin yolunu ararken dershane ve okuma salonlarında fedakârca çalışan eğitimcilerin olduğunu ifade etti. Boydak, şöyle konuştu: “Demokratik açılımın önemli bir boyutu da sivil toplumdur. Doğu ve Güneydoğu’da dershaneler insanların kaynaştığı, ilimle, bilimle meşgul olduğu; eline silah değil kalem, kitap aldığı mekânlar olarak ön plana çıkmaktadır. Korkarım ki Doğu ve Güneydoğu’da bu okuma salonlarının ve dershanelerin kapatılmasıyla birlikte açılım yolu ile ülkemizin elde ettiği kazanımlar zarar görecek.” Patron olarak dershanelerin kapatılması durumunda işsiz kalacak öğretmenleri istihdam etmeye hazır olduklarını kaydeden Boydak, öğretmenler için sağlıklı bir cevabın oluşturulmadığına dikkat çekti. Buralarda binlerce öğretmen istihdam edilirken vergi ödenerek katma değer oluşturan bir faaliyet sürdüğünü vurgulayan Boydak, “Tartışmalar ekseninde görünen o ki bu işin ekonomik olarak fizibilitesi yeterince yapılmamıştır.” diye konuştu.

    Boydak, arz-talep dengesini bozmanın hür teşebbüsün mantığına aykırı olduğunu belirterek, “Böyle bir talep varsa bu kayıt dışına gider. Şimdi iyi kötü denetlenen, düzenlenen bir sistem var. Eğer bu sitemi ortada kaldırırsanız hafta içi Milli Eğitim’de ders verip hafta sonu ev ev gezerek özel ders peşinde koşturan bir öğretmenler ordusu meydana getirirsiniz.” dedi.  İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz ise ihtiyaçlar sonucunda kurulan dershaneleri ya da şirketleri kapatmaktansa bu ihtiyacı ortaya çıkaran gerçek sebeplerin üzerine gidilmesinden yana: “Aslolan, okulların kalitesini artırarak bu ihtiyacı ortadan kaldırmak. Dershaneler ortadan kalkarsa Kuş Sevenler Derneği kurulur ve insanlar çocuklarına buralarda ders verilmesini kabullenir. Bu, ortada dönen paranın yasallığını ortadan kaldırır. Kaçak oranı artar. İşsizlik oranı da bu kararla artar.” ifadelerini kullandı. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle de kapatmanın eğitim sorununa sadece sorun ekeleyeceğine işaret etti. “Bu kurumların eğitime katkıda bulunduğu aşikâr. Bir anda ortadan kalkması derin boşluk oluşturur. Eğitim sistemi çok iyi duruma gelir ve ihtiyaç ortadan kalkarsa o başka.” diyen Gülle, her biri bir aileyi temsil eden öğretmenlere ne olacağının net olmadığına dikkat çekti.

     İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İİB) Başkanı Zekeriya Mete, birçok problem varken konunun gündem olmasının iş dünyasını üzdüğünü belirterek, “Dershaneler çocuklarımızı zorla almıyor. Eğitimdeki eşitsizliğin dershanelerin kapatılarak çözüleceğine inanmıyorum. Bu tartışmanın milletin vicdanını rahatsız ettiğini görüyorum. Üzülerek belirteyim ki bu ülkemizdeki birlik ve beraberliğe darbe vurur.” dedi.

 

Haberin Devamı: http://www.zaman.com.tr/ekonomi_kanun-zoruyla-dershane-kapatmaya-is-dunyasi-da-hayir-diyor_2168461.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim