Öğretmen Diyarı

Kantincisi olmayan okul kantini!

NİĞDE Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi'nde eğitim gören üstün zekalı öğrenciler, kantincisi olmayan kantinden alışveriş yaparak, aldıkları ürünün parasını kasaya bırakıyor, para üstünü de kendileri alıyor. 

 

Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Zeliha Baş, çocuklara güven duygusunu aşılamak adına "Kantincisiz Kantin Projesi"ni başlattıklarını ifade etti.

 

Uygulama kapsamında kantinin şu ana kadar açık vermediğini, kasalarının dolduğunu vurgulayan Baş, şunları belirtti:

 

"Okulumuzun kantine ihtiyacı vardı. Okul içerisinde merdiven altını yaptığımız düzenlemeyle kantin haline getirdik. Kantinden alışveriş yapan öğrenciler aldıkları ürünün ücretini kasaya bırakıyor, para üstünü de kendileri alıyor. Öğrencilerimiz de biz de bu uygulamadan çok memnunuz. Onlara 'Biz size güveniyoruz' duygusunu hissettirdik. Hakikaten de güvenmek de haklıymışız, projemiz çok güzel devam ediyor. Bugüne kadar hesaplarda hiç açık vermedik ve kasamız doldu."

 

VELİLERİMİZ ÇOK ŞAŞIRIYOR

 

Uygulamanın güzel ve eksiksiz bir şekilde ilerlediğini, kendilerine olumlu geri dönüşlerin olduğunu belirten Baş, "Öğrencilerimizden ziyade velilerimizin geri dönüşleri oluyor. Buraya ziyarete gelen velilerimizin dikkatini çekiyor. Belki de okulumuzun şu an en dikkat çekici yeri kantinimizdeki bu uygulama. Velilerimiz de çok şaşırıyor. Gerçekten sonuç alabiliyor musunuz? diye soruyorlar. Çocukların özgüvenini kazanması açısından çok faydalı oldu. Niğde'de bu uygulamayı yapan ilk okul biziz. Öğrenci sayısı az olan okullarda da uygulamanın yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

 

Öğrenci Mehmet Aydın ise kantin görevlisinin olmamasının ilginç bir uygulama olduğunu belirterek, "Burada kasa başında bir görevli olmaması, öğretmenlerimizin bize olan güvenini gösteriyor. Bunun yanında o gün paramız yoksa kasaya borçlanabiliyoruz. Bu uygulamadan oldukça memnunuz. Ürünlerde de her zaman üzerinde fiyatları yazdığı için hiçbir soru işareti kalmıyor kafamızda. Okul yönetiminden de ürün çeşidinin artırılmasını istiyoruz" dedi.

 

mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim